27.11.2015 | 10:11
Autor:
Kategorie:

Farmářský den ve Velké Chyšce

Tradiční Farmářský den s podtitulem Výzkum pro praxi uspořádal ve středu ve Velké Chyšce Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., spolu se Zemědělským družstvem Velká Chyška ve stejnojmenné obci.

Úvodního slova se ujal předseda družstva Ing. František Papež. Po představení podniku se zmínil i o aktuálních problémech s cenou mléka. „Můžeme říci, že oproti roku 2014 budeme mít nižší tržby za mléko nejméně o 14 milionů,“ konstatoval.
Zástupce ÚZEI Praha Ing. Josef Kořínek se ve svém příspěvku věnoval tématu vzdělávání a poradenství pro zemědělskou praxi. Jak uvedl, každý podnikatel v agrárním sektoru může využít možností, které mu poradci akreditovaní Ministerstvem zemědělství nabízejí.
Aktuální informace o hospodaření na půdě včetně připravovaných změn nitrátové směrnice přednesl ve Velké Chyšce Ing. Jan Klír, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni.
Otázku Proč chovat dojené krávy si ve svém příspěvku položil Ing. Jindřich Kvapilík z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze. Podle jeho slov je alarmující fakt, že v roce 2014 dosáhla nadprodukce mléka v EU okolo 17,7 mil. tun, což přibližně odpovídá sedmiletému objemu mléka prodaného zpracovatelům na území České republiky.
Prezentaci knihy Chov dojeného skotu, která vyšla ve vydavatelství Profi Press v letošním roce, se věnovali její autoři doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc., a Ing. Stanislav Staněk, Ph.D. První z autorů se dále ve svém příspěvku zaměřil například na alternativní ustájení ve formě kompostové stáje, druhý přednášející prezentoval mimo jiné možnosti zkrmování netržního mléka a jeho zásady. Na závěr ještě Ing. Staněk upozornil na bezplatnou on-line poradnu pro chovatele, kterou provozuje VÚŽV na svých stránkách.*

Více si přečtete v Zemědělci


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down