Aquaponií se zabývali již staří Aztékové. Tato předkolumbijská civilizace, která osídlovala ostrov jezera Texcoco, v Mexickém údolí pěstovala zeleninu a květiny na plovoucích ostrovech v uměle vybudovaných kanálech. Spojení chovu vodních živočichů s pěstováním zeleniny se praktikovalo v jižní a jihovýchodní Asii a Číně. V současné době se farmy pro komerční využití aquaponické produkce potravin uplatňují zejména v Severní Americe a Austrálii. K jejich rozvoji na starém kontinentu hodlá přispět i firma Farma pro všechny s. r. o., která vybudovala aquaponické centrum v protiatomovém krytu v Nymburce.
Aquaponie je propojení chovu ryb s pěstováním zeleniny bez půdy do jednoho technologického systému. V podstatě se jedná o recirkulační systém intenzivního chovu ryb v umělých nádržích, z nichž se přečerpává voda k hydroponicky pěstovaným rostlinám. Znečištěná voda se nevypouští do prostředí, ale po biologickém a mechanickém pročištění se přivádí zpět do nádrží s rybami.
„Tento systém je nejvíce rozšířený ve Spojených státech a v Austrálii, kde jsou komerční aquaponické farmy, které na místní trh celoročně dodávají čerstvou zeleninu a rybí maso. V Evropě teprve vznikají první projekty, přičemž nejčastěji se jedná o funkční zahradní systémy, v nichž si rodina částečně doplňuje potřebu čerstvých potravin. Díky jedinečnému systému lze aquaponii umístit v podstatě kamkoliv. O finální produkty, které svou kvalitou převyšují BIO kvalitu konvenční produkce, je obrovský zájem. V tomto systému ryby dorůstají konzumní velikosti již za čtyři pět měsíců a zelenina zde v porovnání s tradičními metodami pěstování roste až pětkrát rychleji. Z tohoto pohledu je výhodou i to, že rostlinní škůdci vázaní na půdu se v aquaponii prakticky nevyskytují. Zajímavá je i spotřeba vody, která díky uzavřenému systému tvoří pouze desetiprocentní podíl vody nutné k zalévání. Uzavřeným koloběhem vody se současně minimalizuje riziko znečištění životního prostředí dusičnany,“ uvedl zakladatel společnosti Farma pro všechny s. r. o., Bohuslav Škoda.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.
Pan majitel dluží, kam se podívá a momentálně je v insolvenci.