11.06.2020 | 12:06
Autor:
Kategorie:

Investice do chovu dojnic

Akciová společnost Agro Liboměřice hospodaří na Chrudimsku na výměře 2100 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadá 1650 ha na půdu ornou. Zabývá se klasickou rostlinnou a živočišnou výrobou a provozem bioplynové stanice o výkonu 547 kW. V uplynulém období se v podniku soustředili na investice do živočišné výroby, od nichž očekávají úsporu pracovních míst a především zlepšení welfare chovaných zvířat.

Rostlinná výroba slouží převážně k zajištění provozu chovu dojeného skotu a bioplynové stanice (481 hektarů jetelotrav, 440 hektarů kukuřice na siláž), z tržních plodin se v Liboměřicích pěstují obilniny na 470 hektarech a řepka na ploše zhruba 250 hektarů a na devíti hektarech trávy na semeno.

Ve stájích podniku najdeme celkem 2350 kusů českého strakatého skotu v uzavřeném obratu stáda, z toho je 800 dojnic. Prvotelky aktuálně dojí 8891 kilogramů mléka na kus a rok, starší krávy vykazují užitkovost na úrovni 10 039 kilogramů mléka na krávu a rok. Průměrná užitkovost stáda je 9611 kilogramů ročně.

Průměrný obsah bílkovin je 3,55 procenta a tuku 3,92 procenta. I reprodukční ukazatele jsou na vysoké úrovni, servis perioda 86 dní, mezidobí 383 dní, interval 58 dní, březost u krav na úrovni 47 % a jalovic 61 % řadí podniky mezi nejlepší chovatele českého strakatého skotu v České republice, což dokazují i mnohá ocenění ze svazových soutěží posledních let.

 

Původně byly krávy na třech střediscích, což podle předsedy představenstva Ing. Františka Pauluse nebylo nejvhodnější řešení. „Proto jsme se rozhodli investovat do stájí pro chov dojnic tak, abychom tuto kategorii soustředili na jednu farmu do Nových Lhotic. Ke spolupráci na vyřešení této situace jsme si pozvali společnost BoviLine, s. r. o., z Litomyšle. S jejím zástupcem Ing. Václavem Škeříkem máme již dlouhodobě dobré zkušenosti,“ uvedl zástupce podniku.

Výstavba nových hal byla rozložena do dvou etap, s první z nich se začalo již v roce 2016, kdy odstartovala příprava podkladů pro změnu územního plánu a dalších potřebných povolení. „Do země se poprvé koplo prvního března 2019, první etapa skončila v prosinci loňského roku, kdy se naskladnily krávy v režimu předběžného užívání staveb. Druhá etapa navazuje na první, jedná se o výstavbu tří stájí pro telata a přestavbu stávající stáje na porodnu, s termínem 30. června tohoto roku. Generálním projektantem a dodavatelem větší části technologie pro celou akci je společnost BoviLine, generálním dodavatelem je firma Agrostav Jihlava,“ konstatoval Ing. Paulus.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down