20.06.2020 | 11:06
Autor:
Kategorie:

Jak krmí robot

V nové stáji podniku ZD Domašov pro 267 kusů skotu, z toho 238 laktujících krav, jejíž stavba začala v dubnu roku 2019, je kromě čtyř dojicích robotů Lely Astronaut A5 také krmicí robot Lely Vector a robot pro odkliz kejdy Lely Discovery Collector. Pomocníkem chovatelů jsou Lely Smart respondéry, které například přesně indikují říji, dobu přežvykování a žraní v reálném čase. V chovu se využívají i indikátory porodu na ocasech plemenic.
Stěžejní je v nové stáji umožnění svobodného pohybu krav. Jak uvádí ředitel divize stájové technologie firmy AGRO-partner Ing. Petr Gondek: „Respektujeme svobodný pohyb zvířete, neřídíme pohyb krav ve stáji, motivujeme je. Kráva se může sama rozhodnout, zda bude jíst, pít, odpočívat nebo se nechat podojit. Nestresovaná kráva je spokojená kráva.“

V krmné chodbě v Domašově jezdí krmicí automat Lely Vector. Krmí po 24 hodin a sedm dní v týdnu a potřebuje pouze jednu hodinu denně na přípravu komponentů do prostoru „kuchyně“. Dovoluje chovateli naprogramovat různé krmné dávky až pro 16 jednotlivých skupin zvířat. Porce předkládané kravám s jeho pomocí jsou přesně vybalancované a čerstvé. Krmí jen tehdy, když je to potřeba, a tak ve žlabu nezůstávají zbytky, které se mohou kazit a zároveň zvyšují náklady na provoz podniku. Výsledkem jeho působení v chovu je zlepšení stavu bachoru a zdravotního stavu jedinců, optimální využití krmiva a vyšší užitkovost.

V podniku vyjíždí Vector 16 až 20x denně, z toho 7 až 9x denně zaveze krmení na každou stranu stáje k dojnicím. „Krávy přijímají 22 až 23 kg sušiny v krmné dávce s efektivitou krmení 1,5 až 1,6,“ komentoval zootechnik Zdeněk Černý.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down