14.07.2011 | 09:07
Autor:
Kategorie:

Jak převést včelstvo na jinou rámkovou míru?

MVDr. Zdeněk Klíma na Letní škole nástavkového včelaření v Krušlově na Strakonicku názorně ukazuje, jak lze jednoduše převést včelstvo z jedné rámkové míry na jinou.

Praktická zkušenost dá mnohokrát více než teorie, proto je dobré, že na Machově včelíně v Krušlově nyní bzučí včely. Konala se zde také tradiční akce Pracovní společnosti nástavkových včelařů a to Letní škola nástavkového včelaření. Jde o několikadenní praktický kurz práce se včelami, kde vyučují přední lektoři-včelaři z PSNV-CZ.
Ti účastníkům ukázali mimo jiné, jak celoročně včelařit s varroózou, správně monitorovat včelstva a brát vzorky na smyv nebo zjišťovat napadení plodu. Hlavním tématem, které se neustále probíralo, byla správná zootechnika během roku zejména pouštění včelám žilou v podobě oddělků, Liebigovy metody množení včelstev, výhoda sběrného oddělku apod. Jeden z praktických úkolů bylo převedení včelstva na jinou rámkovou míru – konkrétně z míry 39 x 30 na Langstroth 2/3. Šlo to velice dobře, neboť dílo se rozřízne na 2 poloviny, což akorát vyjde do dvou Langstrothových rámků. Plást se připevnil gumičkami a než tyto gumičky včely překoušou, je přilepen k rámku.
Další praktickou dovedností, kterou si odnesli účastníci letní školy v Krušlově bylo provádění PIN-testu, neboli metody pro zjišťování hygienického pudu včelstev.
Zbyl čas si prohlédnout i dílo včelaře Macha, které se nadšeným restaurátorům z řad odborníků i dobrovolníků daří dobře obnovovat. Další velká akce na Machově včelíně se chystá už 17. července, viz www.kruslovskyvcelin.cz.
Dva způsoby, jak včely převést na jinou rámkovou míru ukazuje video.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down