28.03.2014 | 03:03
Autor:
Kategorie:

Jak rozpoznat mastitidní patogeny?

Na semináři s názvem Jakým směrem ke zdravé mléčné žláze? přednášel MVDr. Miroslav Věříš o možnostech využití krátkodobé kultivace mléka na farmě skotu. Diagnostický test s názvem PM test (Pure Milk test) dovede určit původce mastitid na úrovni druhu bakterie. Je určen pro identifikaci a diferencovanou léčbu dojnic a dalším cílem je snížit počet somatických buněk (PSB) a zlepšit kvalitu produkovaného mléka.

Test se dá provést jednoduše a přímo na farmě. Na Petriho misce jsou spojeny tři chromagenní  agary ve třech výsečích a umožní během 22 hodin po  odebrání  vzorku  mléka určit   bakteriálního původce mastitidy, a to na  základě barevné reakce. Vzorky mléka se odebírají předepsaným způsobem z jednotlivých čtvrtí (čtvrťové vzorky), příp. se používá směsný vzorek mléka z celé mléčné žlázy do zkumavky a z ní se pomocí kličky nanáší na všechny úseky misky. Cena testu se pohybuje kolem 50–75 Kč.

Vzorek se inkubuje při 37,5 oC  a podle MVDr. Věříše se jako termostat dobře osvědčily malé líhně v ceně okolo 6000 Kč a podle toho, co na misce „naroste“ se určí patogen, a tedy nejlepší metoda léčby.*

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov 5/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down