15.06.2020 | 07:06
Autor:
Kategorie:

Jak se hospodaří v Českém ráji

Většina z nás si Český ráj spojuje s chráněnou krajinnou oblastí, která svými přírodními a historickými památkami oslovuje nejen tuzemské, ale i zahraniční turisty. Dominanty, jako jsou hora Kozákov, zřícenina hradu Trosky či skalní města, v tomto regionu středního Pojizeří rozhodně nepřehlédnete. Bohužel se už ale zapomíná na to, že o okolní krajinu pečují také zemědělci, kteří zde šetrným způsobem obhospodařují pozemky k výrobě kvalitních potravin.

Patří k nim i ZD Březina nad Jizerou, družstvo, které na Mladoboleslavsku obhospodařuje výměru 1800 ha zemědělské půdy a specializuje se na živočišnou výrobu s chovem skotu a drůbeže. Vyprodukovaných 3,5 milionu litrů tržního mléka skončí v mlékárně Pragolaktos, a.s., 1300 tun vykrmených brojlerových kuřat pak chovatelé zpeněží Důbežářským závodům Klatovy, a. s.
„Hospodaříme v severní části okresu Mladá Boleslav, kde půda není tak úrodná. Pro udržení přirozené úrodnosti půdy je organická hmota z provozované živočišné výroby nezbytná. Pro nás má tento segment agrárního sektoru význam i z hlediska zaměstnanosti. Vždyť třicet ze třiapadesáti zaměstnanců pracuje v živočišné výrobě. Chov skotu je ozdravený od IBR. Aktuální užitkovost stáda je na úrovni 9500 kg mléka, což při současném počtu dojnic představuje roční objem 3,5 milionu litrů mléka, které dodáme do mlékárny. Asi dvouleté dojnice v průměrné hmotnosti v rozmezí od šesti do sedmi set kilogramů je od nás berou jatky Lužce nad Cidlinou. Jednodenní kuřata hybridních kombinací Ross 308 a Cobb 500 odebíráme z líhně Best, spol. s r.o., Opava. Vykrmujeme je pětatřicet dnů do průměrné jatečné hmotnosti 2,10 kg, kterou požadují jatky, respektive Důbežářské závody Klatovy, a. s., které si pro kuřata i sami přijedou. Když už jsme s živočišnou výrobou tak daleko, musíme vyvinout maximální úsilí pro to, abychom měli dostatečnou zásobu krmiv v odpovídající kvalitě. S tím jde ruku v ruce i odpovídající péče o půdu. V tomto směru vidím jako smysluplnou spolupráci s Laboratoří Postoloprty, s.r.o., která nám pomáhá udržovat půdu v kondici,“ konstatoval předseda představenstva Petr Tvaroh.
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down