06.06.2017 | 02:06
Autor:
Kategorie:

Národní šampionát plemene hereford

Po poklesu stavů prožívá plemeno hereford v České republice určitou renesanci, je opět žádané a počty plemenných zvířat se zvedají. Účast na výstavě v Brně je toho důkazem.

Vítězná jalovice Bella z Heřmanče

Jako první do ringu nastoupilo šest kvalitních a dobře připravených jalovic. Na výborném třetím místě skončila velice harmonická Cobra z Podlesí, jejímž aktuálním majitelem je Ing. Jan Machač z Chřibské, jalovice byla odchována v ZD Podlesí Ročov.

Stříbro si od rozhodčího zasloužila Bedla z Drouhavče chovatele a majitele Jiřího Zeleného z Drouhavče.

Vítězkou kategorie a titul národní vítězky v jalovicích přinesla pro chovatele ze společnosti P. F. B. Transport, spol. s r. o., jalovička Bella z Heřmanče narozená 13. ledna 2016. Tu rozhodčí  okomentoval takto: „Je to poměrně velká plemenice, ale není úplně největší, což je optimální kombinace. Velice oceňuji její délku těla. Přestože je velmi jemná, její úroveň osvalení je vynikající. I přes toto osvalení má výbornou motoriku i pohlavní výraz.“

 

Vanesa - lehkost pohybu a dobré osvalení  

V nejvíce zastoupené kategorii krav se americký sudí rozhodl umístit na bronzovou příčku krávu jménem Milos Voltage Lass 48T odchovanou na farmě M. I. L. O. S. Inc. ČR Drouhaveč, jejímž majitelem je Ing. Jan Machač z Chřibské. Je harmonická, vybalancovaná, má dobrý pohyb, ale nemá takové šířkové rozměry jako krávy, které ji předstihly,“ ohodnotil ji P. J.

Stejný majitel Jan Machač (tentokrát i chovatel) přivezl do Brna i stříbrnou herefordskou krávu – stala se jí Terezka FM z Chřibské, která se představila se svým třetím teletem. Rozhodčí zdůraznil její přednosti: „Je jemná, dlouhá a má lehký pohyb.“

Nejvíce rozhodčího oslovila kráva na čtvrtém teleti Vanesa z Drouhavče chovatele a majitele Jiřího Zeleného z Drouhavče. „Uchvátila mne celkovou vyrovnaností, lehkostí pohybu, jemností a přitom dobrým osvalením. Má také nejlepší utváření vemene. Proto je to dnešní národní vítězka,“ řekl o ní P. J. Budler.

 

Rozhodší upřednostnil harmoničnost

V kategorii býků vybraných do plemenitby v roce 2017 rozhodčí sestavil pořadí od prvního do třetího místa jednoduše, neboť soutěžící byli pouze tři. Na třetí pořadí umístil kvůli horším pánevním končetinám býka Ctirada z Chřibské majitele i chovatele Jana Machače. Druhé místo obsadil Centurion z Doubravky Dušana Kubíka ze Třebčic.

„Vítězný býk není ani největší, ani nejdelší ani nejosvalenější, ale jde o nejvybalancovanější zvíře, které tady máme možnost vidět. Je ve velmi dobré kondici a jeho předností je dobře utvářený šourek, osvalení krku a plece i klenutí žeber. Blahopřeji vystavovateli.,“ řekl k vítěznému býkovi Cacao z Drouhavče sudí. Národní vítěz mladých býků Cacao se na rodil 29. ledna 2016 u chovatele Jiřího Zeleného v Drouhavči.

 

Zvítězil Dán Skovby Hanibal

Opět tři býci se ucházeli o titul v kategorii nad tři roky. Ocenění za třetí místo si u rozhodčího zasloužil býk Jiřího Zeleného z Drouhavče. Rozhodčí zdůraznil jeho délku těla a celkovou harmoničnost, minusové body by mu udělil za osvalení zádě.

Na druhém místě skončil desetiletý plemeník Milost Piast 41T V od chovatele společnosti M. I. L. O. S. Inc. ČR Drouhaveč majitele Jana Machače z Chřibské. „Jde o velice kvalitního býka, má velmi pěkné utvářený hrudník, je hluboký, ale trpí kvalitou zadních končetin, což je pochopitelné vzhledem k jeho věku.“

Zlato ve starších býcích získal pro svého majitele Ing. Jana Machače z Chřibské importovaný býk z chovu Christiana Frandesena z Dánska.*

Kompletní článek v Našem chovu 7/2017.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down