26.03.2019 | 10:03
Autor:
Kategorie:

Ovce bájných Vikingů v českých chovech

Skudde je nejmenší německé hrubovlnné krátkoocasé plemeno ovcí s kombinovanou užitkovostí. Uvedené místní plemeno z příbuzenstva vřesové ovce, které je v zemi původu zařazené mezi genetické živočišné zdroje, se dále chová zejména v Nizozemsku, Švýcarsku, Rakousku, Švédsku a v Pobaltí. V českých chovech jsou skudde, označované také jako ovce Vikingů, zastoupené od roku 2008. Na aktuálním počtu 225 bahnic ze tří chovů zapojených do kontroly užitkovosti se podílí i Ing. Jiří Motyčka z Nové Vsi u Týniště nad Orlicí, který chová toto plemeno malého tělesného rámce v čistokrevné formě od roku 2012.

Plemeno se vyznačuje otužilostí, dobrou chodivostí, konstituční pevností, lehkou kostrou a vhodností pro celoroční pobyt na pastvě. Vzhledem k snadným porodům, dobré mléčnosti a vynikajícím mateřským vlastnostem je odchov jehňat bezproblémový. Převažují bíle zbarvená zvířata s pigmentovaným mulcem. Zatímco berani jsou rohatí s velkými šnekovitě utvářenými rohy, bahnice často mají jen rohové pučnice. Typickým plemenným znakem je krátký ocas (ze dvou třetin porostlý vlnou s krycí srstí na jeho konci), který podle německého standardu nesmí být delší než 21 cm. Dále se požaduje kohoutková výška 61 cm u beranů a 56 cm u bahnic, a to při hmotnosti v rozmezí od 35 do 50 kg, respektive 25 až 40 kg. Jehňata by ve sto dnech věku měla dosahovat minimální hmotnosti 12 kg. Skudde je rané plemeno s dlouhým plodným obdobím, což umožňuje trojí bahnění za dva roky a plodností na úrovni 130 až 150 %. Předností plemene je vlna, která se hodí zejména pro ruční zpracování (předení a plstění), a dále kvalita masa, které svou chutí připomíná zvěřinu.
„Protože k zemědělské usedlosti po prarodičích patřila i zemědělská půda, pořídili jsme stádečko ovcí na údržbu pozemků. Po dvou letech zkušeností jsme se začali zabývat myšlenkou nahradit kříženky nějakým novým, neokoukaným plemenem ovcí, které by se hodilo na naše podmáčené louky. U známého chovatele jsem měl možnost prohlédnout si ovce plemene skudde, které používal pro výcvik pasteveckých psů border kolií. Zalíbily se mi natolik, že jsme v roce 2012 založili stádečko pěti dvouletých bahnic linie Skull a čtyřletého berana Skype z chovu firmy Kukburg Capital, a. s. Stádo jsme zapojili do kontroly užitkovosti a odchovem, ale i importem zvířat z Německa jsme začali postupně rozšiřovat chov. V současné době máme v čistokrevné plemenitbě osmdesát bahnic a pět plemenných beranů, a to linií Skype, Skull a Skate v bílé barvě, dále černou linii Stix a hnědou Smoky,“ zahájil náš rozhovor Ing. Jiří Motyčka.*
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down