08.10.2021 | 11:10
Autor:
Kategorie:

Redkám se v Ratiboři daří

Zemědělské družstvo Mír Ratiboř hospodaří nedaleko Vsetína na výměře 1320 hektarů zemědělské půdy, z nichž pouze 360 hektarů připadá na půdu ornou. Vysoká výměra trvalých travních porostů předurčuje podnik podle slov jeho předsedy představenstva Zdeňka Adámka k zaměření na živočišnou výrobu, konkrétně chov dojeného skotu plemene holštýn, a to v červené variantě.

Dlouhodobým cílem družstva je podle jeho předsedy bezproblémové, dlouhověké a zdravé stádo s užitkovostí okolo 9500 kilogramů mléka s vyšším obsahem mléčných složek a kvalitní reprodukcí. A to se v Ratiboři daří, jen ta užitkovost je ještě o 500 kilogramů vyšší.

Obhospodařované pozemky se nacházejí v průměrné nadmořské výšce 450 metrů s rozptylem mezi 320 a 650 metry. Na orné půdě se pěstuje na výměře zhruba 180 hektarů silážní kukuřice určená nejen pro chovaný skot, ale také pro spolupracující bioplynovou stanici. Především kvůli dodržení pravidel osevního postupu patří stovka hektarů obilninám. Na 50 až 60 hektarech vysévají hrách, většinou ve směsce s ovsem, zhruba deset hektarů zaujímají trávy na semeno. Zbylá výměra je určena pro produkci píce na orné půdě. „Kvůli svažitostem terénu má náš největší hon výměru zhruba 16 hektarů, kukuřici v průměru pěstujeme na šestihektarových polích,“ přibližuje strukturu orné půdy předseda podniku.

Plocha trvalých travních porostů dosahuje v družstvu bezmála tisíc hektarů. Každý rok se obnovuje zhruba 50 hektarů bezorebným přísevem, součástí péče o TTP je také hnojení kejdou.

Více si přečtete v Našem chovu č. 11/2021

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down