29.11.2019 | 01:11
Autor:
Kategorie:

Regionální plemena táhnou

Na letošním francouzském veletrhu Sommet de l´Elevage byla v hale dojeného skotu k vidění řada plemen, mezi nimiž byla ta mezinárodně známá jako montbeliardské, jerseyské, holštýnské, ba i normandské. Nicméně, když soutěžila mléčná plemena z oblasti poblíž Clermont Ferrandu, kde výstava probíhala, byly tribuny i okolí ringu ještě plnější a francouzští návštěvníci jim mocně fandili.

Jedním z rustikálních mléčných plemen bylo tarentaise. Tarentaise, také nazývaný Tarine, je plášťově červenohnědě zbarvený skot a má spíše střední tělesný rámec (135 cm v kohoutku a hmotnost 550 kg). Vyniká vytrvalostí a adaptabilitou na tvrdší podmínky. Má hluboký hrudník s dobrou dýchací kapacitou, tvrdou a černou rohovinu paznehtů a má výbornou chodivost. Díky tmavé pigmentaci kůže odolává slunečním paprskům. Pokud mají zvířata rohy, jsou lyrovité s černými špičkami.

Plemeno pochází z údolí Tarentaise v Savojsku nedaleko Albertville, ale za svůj původ vděčí indoasijskému hnědému skotu. Tarentaise je údolí řeky Isère v srdci Francouzských Alp, v regionu Savojsko. Své jméno plemeno získalo v roce 1863 a plemenná kniha byla vytvořena v roce 1888. V té době se tarentaise  chovalo v celém Savojsku a postupně se dostalo dále přes Alpy.

Tarentaise se chová obvykle extenzivně na horských pastvinách, dobře se přizpůsobí změnám teploty a nerovnému terénu. Z mléka bohatého na bílkoviny a tuky se vyrábí sýry a vznikly slavné sýry označované Appellation d'Origine Contrôlée (kontrolovaný původ). Sýry z mléka plemene tarentaise mají chráněná zeměpisná označení: Tomme a Emmental de Savoie. V samotném Savojsku se vyrábí sýry s označením původu (Beaufort, Tome Bauges).

Právě v Savojsku se od května zvířata pasou na loukách s průměrnou nadmořskou výškou a v červnu přecházejí na pastviny v horách (1500–2500 m n. m.). Počínaje listopadem jsou ustájena krmena hlavně senem. V pastevním období se dojí venku mobilními dojicími jednotkami. Ve Francii čítá stádo tarentaise kolem 13 500 krav, chovaných hlavně v Alpách a Massif Central. Představuje jednu třetinu stáda dojnic Savojska a je jich tu 70 %  z celkového stavu.

Plemeno se ale také chová ve více než dvaceti zemích s obtížnými klimatickými podmínkami rozloženými na čtyřech kontinentech, a to v Itálii, Spojených státech, Kanadě, Albánii, Egyptě, Maghrebu, Jižní Africe, v Jižní Americe, Vietnamu, Iráku, Indii, Íránu, Himálaji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down