08.11.2019 | 05:11
Autor:
Kategorie:

Shetlandské ovce od Žlutické přehrady

Biofarmu Přestání, kterou najdete v Karlovarském kraji v krásné přírodě nad Žlutickou přehradou, založili manželé Michaela a Roman Šantorovi v roce 2013. Na obhospodařované výměře převyšující čtyřicet hektarů luk a pastvin se zabývají zejména chovem ovcí a zpracováním vlny. K tomu účelu pořídili plemeno vůbec s nejjemnější vlnou – shetlandskou ovci, která se v zemi původu chová v jedenácti základních barvách vytvářejících třicet uznaných barevných kombinací.

Do České republiky dovezli shetlandské ovce až manželé Pavel a Jarmila Kraťukovi v roce 2008. Stádo tvořené deseti bahnicemi a dvěma plemennými berany linií Shadow a Sweet pocházelo z Nizozemska od chovatelky Betty Schickkersové. Po dvou letech na svou farmu na Mělnicku dovezli ještě další dva plemeníky – Sherlocka a Sherwooda.
Podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., bylo v kontrole užitkovosti za rok 2018 evidováno jednasedmdesát bahnic shetlandských ovcí, včetně kříženců z osmi chovů. Na biofarmě Přestání je pravděpodobně největší stádo tohoto vlnařského plemene u nás.
„S ovcemi jsme začali v roce 2013, kdy jsme zpočátku pro zábavu pořídili stádo bergschafů.
Jsou to bezrohé ovce na vysokých nohách s dlouhýma svislýma ušima a klabonosou hlavou. Pocházejí z alpské části Německa, Rakouska, Švýcarska a Itálie, a tak mohou být celoročně venku. Protože se jednalo o kombinované plemeno, které poskytuje také vlnu, začali jsme se zabývat jejím zpracováním. Bergschaf ale má vlnu hrubší, použitelnou jen na koberce. Proto jsme začali hledat plemeno s jemnější vlnou, která by se dala zpracovávat i na další produkty. Vůbec nejjemnější vlnu mají shetlandské ovce. Sháněli jsme informace o tomto plemeni, až jsme se dostali k manželům Kraťukovým. V roce 2015 jsme od nich koupili čtyři jehnice a rok na to plemenného berana Sherlocka. S Pavlem Kraťukem a jeho ženou Jarmilou jsme si vytvořili vřelý přátelský vztah, a tak jsme neodmítli nabídku převzít jejich základní stádo a rozvíjet chov shetlandských ovcí u nás. Nyní máme ve stádu na třicet čistokrevných bahnic a pět beranů linií Sherlock, Shadow, Sherwood a Potter, který byl dovezen loni z Nizozemska,“ uvedl Roman Šantora.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down