11.10.2016 | 08:10
Autor:
Kategorie:

Výstaviště v Lysé nad Labem hostilo IV. charolais show 2016

Po několikaleté odmlce navázala na výstavní tradici IV. charolais show, jenž se konala v hale C výstaviště v Lysé nad Labem o víkendu 8. a 9. září. V nejvíce obsazené kategorii mladých jalovic zvítězila Anděla ET.

Uspořádat charolais show se klubu a Českému svazu chovatelů masného skotu podařilo po osmileté přestávce, poslední akcí byla byla výstava v Přerově při světovém kongresu chovatelů plemene charoais.

První specializovaná národní výstava plemene charolais se konala na podzim roku 1998 v prostorách penzionu Jangelec u Vysokého Mýta. V tomto roce se také plemeno charolais stalo nejvíce zastoupeným masným plemenem v ČR, tehdy předstihlo plemeno hereford.

V současnosti plemeno charolais v ČR má v kontrole užitkovosti vedeno 6943 krav a kříženek (5731 čistokrevných), což představuje asi 30 % krav masných plemen. V roce 2015 bylo registrováno celkem 415 plemenných býků tohoto plemene, z toho 352 z českých odchovů. V témže kontrolním roce se narodilo v Česku 4737 telat

Cenný úspěch chovatele Zuzánka

Kategorie jalovic ve věku 12 až 24 měsíců byla zastoupena 18 zvířaty, některé z nich byly geneticky bezrohé. Z předkol postoupily do finále čtyři jalovice: Anděla ze Statku ET, chovatel Ing. Jan Zuzánek, Bernartice; Acadia z Čisté, chovatel UFarma spol. s r. o., Čistá u Rovné; Bianca Daso, chovatel DASO, spol s. r. o.; a Belinda Agrochyt P, chovatel Agrochyt s. r. o., Mohelno.

Nakonec byl nejvíce potěšen Ing. Jan Zuzánek z Bernartic, kterém Anděla ET po francouzských rodičích narozená v říjnu 2014 přinesla vítězství. „Jalovice má vynikající ovalení, hloubku hrudníku i motoriku pohybu,“ pronesl k ní Patrick Reversé krátký komentář. Na druhé místo dosadil rozhodčí geneticky bezrohou Belindu Agrochyt P, se slovy „tyto jalovice do chovu chceme, je velice kapacitní, má dobrou pánev i osvalení“.  Upozornil tak na fakt, že také Francouzi zařadili do šlechtitelského programu bezrohost a hodlají se této vlastnosti do budoucna intenzivně věnovat podobně jako v zámoří. Viz videoreportáž.

Podrobněji v Našem chovu 11/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down