26.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:

Výživa skotu v Liboměřicích

Na dni otevřených dveří v podniku Agro Liboměřice, a. s., se zájemci dozvěděli nejenom podrobnosti o stavbách a technologiích na farmě Nové Lhotice, ale také informace o výživě skotu, které prezentoval MVDr. Petr Pokorný ze společnosti Sano.

Součástí přestavby farmy Nové Lhotice byly i dvě haly pro telata na mléčné výživě a jedna stáj pro rostlinnou výživu. Na odchov telat se v podniku klade značný důraz. Po pětidenním mlezivovém období mláďata přijímají kvalitní mléčnou náhražku spolu se slamnatým startérem. Samostatné kotce pro ranou fázi odchovu jsou umístěny v jednom ze dvou nových teletníků s celkovou kapacitou 204 kusů. Snadno čistitelné kotce splňují nejvyšší nároky na pohodu telat i obsluhy.

Po odstavu se telata přesouvají na vzdušnou stáj pro rostlinnou výživu s kapacitou 12 telat v každém z dvaceti kotců. I v této hale je k dispozici manipulační ulička z vnější strany kotců. Zde ještě 14 dní přijímají startér a postupně se přidává TMR produkčních dojnic.

Jak na dni otevřených dveří sdělil ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu, z. s., Ing. Pavel Král, Agro Liboměřice je jedním z nejlepších chovatelů tohoto plemene v České republice. O tom svědčí velmi dobré hodnoty nejen mléčné, ale také masné užitkovosti, stejně jako výsledky reprodukce, za všechny uveďme servis periodu na úrovni 90,5 dne.

Ing. Marek Bjelka, Ph.D., z Chovatelského družstva Impuls připomněl, že Agro Liboměřice patří mezi zakládající členy tohoto družstva. Vyzdvihl tamní plemenářskou práci, mimo jiné za poslední dva roky vyprodukovali v podniku sedm genomicky prověřených plemenných býků.

MVDr. Petr Pokorný ze společnosti Sano přítomné informoval, že dojnice v laktaci přijímají jednotnou krmnou dávku, aktuálně je to 17 kg kukuřičné siláže, 14 kg senáže, osm kilogramů mláta, jeden kilogram melasy, 0,4 kg slámy a 9 kg směsi.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down