Výročí automatického dojení

Společnost DeLaval oslavila nedávno dvě kulatá výročí. Od instalování a spuštění prvního dojicího robotu této značky uplynulo již dvacet let a právě polovina času je to od instalace prvního robotu v ČR. Tým DeLavalu pojal oslavu dá se říci pracovně – zorganizoval několik dnů otevřených dveří na robotických farmách. Jedna z akcí se konala také na rodinné farmě Vladimíra Poláčka v Osečnici ve východních Čechách.

Dvacet let zkušeností prezentovali zástupci DeLavalu na setkání v osečnickém kulturním domě za přítomnosti Edit Gergely, ředitelky DeLaval pro země střední a východní Evropy. Ta poděkovala rodině Poláčkových za ukázkové výsledky a popřála jim hodně kvalitního mléka s vírou, že se jim díky novým technologiím zlepšil také životní standard. Ing. Pavel Kupka, obchodní manažer DeLaval prezentoval historii vývoje automatických dojicích systémů: Zmínil, že první instalace robotu se uskutečnila na švédské farmě Hamra v roce 1997 a první patent na dobrovolný systém dojení DeLaval byl podán již v roce 1982. V České republice bylo na podzim roku 2017 již nainstalováno na 36 farmách 53 robotů DeLaval VMS.

 

Dojení v automatu kombinované s pastvou

Dále Pavel Kupka popsal řízení stáda na farmě Poláčkových a vyjmenoval několik bodů, které je nutné zvážit před pořízením robotického systému kombinovaného s pastvou dojnic. Na farmě v Osečnici je instalován robot VMS model 2016 a systém řízeného pohybu dojnic Milk First (nejdříve se podoj). Spolu se selekčními brankami před čekárnou na dojení a na východu z automatu je na druhém konci stáje instalována branka, která vypouští krávy na pastvu. Ze zóny odpočinku musí kráva projít brankou, která rozhoduje o jejím možném podojení nebo vpuštění do zóny krmiště, případně pak následně i ven na pastvinu.

Kromě toho firma DeLaval na farmě instalovala automatický krmný box na jádro, systém aktivity na vyhledávání říje a mléčný napájecí automat pro telata s označením CF1000.

Pavel Kupka dále vyzdvihl důležité body automatického pastevního systému.

Více v lednovém Našem chovu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *