Výsledky holštýnských chovů jsou vyhlášeny

Tradiční setkání chovatelů holštýnského skotu se konalo v úterý 5. prosince u Sečské přehrady. Nejlepší chovy (v T+ B) jsou stálice: ZS Ostřetín, Agras Bohdalov, Agrodružstvo Záhoří, Rozvodí, s. r. o., Černov, ZEAS a. s. pod Kunětickou Horou, Oseva Agri Chrudim, ZP Keblov, Agrobos Slatina, Selekta Pacov, ale také Ing. Radomír Vyjídáček ze Sedmihorek, Ing. Milan Basík ze Zárybničné Lhoty nebo Václav Kabát z Dobříčkova.

Seminář předcházející vyhodnocení chovatelů se vydařil. Vše jelo podle harmonogramu a přednášky byly zajímavé a výstižné. Ředitel svazu doc. Jiří Motyčka upozornil mimo jiné na správný výběr býků: „Vybírejte býky podle SIH, zahrnuje informace o plemenných hodnotách ze všech zemí,“ nabádal chovatele doc. Motyčka.

Ing. Josef Diviš a Ing. Milan Basík zase poodhalili zákulisí fungování sdružení EDF (European Dairy Farmers) a ohlédli se za pražským kongresem, který se konal v červnu 2017. Milan Basík pak velice zajímavě popsal ekonomické ukazatele, kterými se členové EDF mohou porovnávat mezi sebou. Zatímco švýcarský chovatel musí mít příjem za litr mléka v přepočtu 15 Kč, aby pokryl všechny své náklady, tuzemskému chovateli stačí asi polovina. V porovnání s Evropou je u nás stále levná pracovní síla i pachtovné.

Z porovnání ekonomických údajů českých a zahraničních chovatelů bylo možné také posoudit, kde jsou skryté rezervy ve výrobní vertikále mléka a mléčných výrobků. „Ty peníze jsou v mlékárnách…“ sdělil přednášející.

Po semináři byly vyhlašovány výsledky soutěží.

Průměrná užitkovost černostrakaté holštýnské populace dosáhla 9789 kg mléka, 376 kg tuku (při tučnosti 3,84 %) a 328 kg bílkovin (3,35 %). Čistokrevné holštýnské krávy vykázaly užitkovost 9875 kg mléka, obsah tuku se zvýšil o 0,05 % na 3,83 % a obsah bílkovin o 0,04 % na 3,35 %. Počet uzávěrek čistokrevné holštýnské populace narostl o 2571 laktací. U červených holštýnských krav došlo k poklesu užitkovosti o 49 kg mléka na 8604 kg, tučnost se zvýšila o 0,07 %, obsah bílkovin o 0,05 %, a to na 4,12 % tuku a 3,54 % bílkovin. Mezidobí u holštýnského skotu v letošním roce pokleslo o 1 den na 407 dnů.*

Výsledky soutěží a další informace přinese únorový Náš chov.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *