Výstavu Náš chov opanovali ovčáci

Stává se již zvykem, že přehlídky zvířat na výstavě Náš chov jsou v režii Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. Na letošním, dvaadvacátém ročníku výstavy hospodářských zvířat, technologií a chovatelských potřeb ovčáci představili okolo 300 zvířat, reprezentujících devatenáct plemen ovcí a sedm plemen koz. Kromě malých přežvýkavců měli návštěvníci možnost vidět také expozici národních plemen drůbeže a produktů domácího šlechtění, které prezentoval Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i.

Z avizovaného počtu více okolo 300 zvířat bylo předvedeno devatenáct plemen ovcí a sedm plemen koz. Na tomto velmi slušném počtu se velkou měrou podíleli zejména chovatelé ovcí plemen clun forest a romanovská ovce, kteří  uspořádali na lyském výstavišti jak národní šampionáty, tak i elitní nákupní trhy plemenných beranů obou plemen.
Pokud jde o ovce, stejně jako loni mohli návštěvníci na výstavě Náš chov vidět pět plemen s masnou užitkovostí v zastoupení suffolk, charollais, texel, oxford down a berrichone du Cher. Plemena s kombinovanou užitkovostí reprezentovaly romney, bílá alpská, zwartbles, valaška, šumavka, merinolandschaf, vřesová ovce a konečně clun forest. Jednoho zástupce měla plodná plemena reprezentovaná romanovskou ovcí. Zbývajících pět vystavených plemen zastoupených ovcí kamerunskou, ouessantskou, walliskou černonosou, jurskou a jakob se řadí k zájmovým plemenům.
V početné kolekci asi čtyřiceti koz byla k vidění jak plemena s mléčnou užitkovostí (anglonubijská, bílá a hnědá krátkosrstá), tak masná (búrská), srstnatá (kašmírová)  a nakonec i zájmová (zakrslá holandského typu a walliská).
Výzkumný ústav živočišné výroby ve své expozici předvedl národní plemena drůbeže. Vedle české slepice zlatě kropenaté a české husy hladké a chocholaté to byly i produkty domácího šlechtění, které jsou coby slepice nosného typu pod komerčním názvem dominant a horal určené pro samozásobitelskou sféru.
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.
Výstavy Zemědělec 2017 a Náš chov 2017, které proběhly na výstavišti v Lysé nad Labem  od 5. do 8. října zahájily senátorka Parlamentu ČR Emilie Třísková a herečka a zpěvačka Bára Štěpánová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *