Zemědělec, Jaro s koňmi a Jezdecký festival v jednom

Ve dnech 16. až 20. března se v Lysé nad Labem konala již po čtyřiačtyřicáté národní jarní výstava Zemědělec, prodejní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků. Jak se stalo již tradicí, současně probíhá akce Jaro s koňmi, na které je možno zakoupit jezdecké potřeby, krmivo, upomínkové předměty a mnoho dalšího, co ke koním patří. Souběžnou akcí je také Jezdecký festival, který se koná v Lysé nad Labem již potřetí.

V rámci pětidenního Jezdeckého festivalu proběhlo v hale C pod hlavičkou České jezdecké federace celkem 30 oficiálních soutěží a nejvyšší trofeje patřily vítězům jednotlivých kategorií Zimního Jezdeckého poháru ve skocích a spřežení, skokové a drezurní Grand Prix, halové všestrannosti, skoků Mini-Maxi a nejlepším voltižním jezdcům. Protože soutěže spřežení byly letos přesunuty až na neděli, probíhaly v pátek skokové soutěže. Konala se finálová kola tří pohárových túr. Podle pravidel byla ta v Lysé nad Labem odměněna dvojnásobných počtem bodů. Rozhodlo se tak o celkových vítězích letošního zimního poháru, protože díky dvojnásobné dotaci bodů se mohlo pořadí ze základních kol zamíchat. Tou asi nejdůležitější soutěží byla odpolední Grand Prix Czech Equestrian Teamu. Jela se jako dvoukolová soutěž s překážkami o výškách 130 a 140 centimetrů. Do druhého kola postoupily tak všechny dvojice z ukončeného prvního kola a startovaly v opačném pořadí podle výsledků prvního kola. Soutěžící získali závěrečné pořadí podle součtu trestných bodů z obou kol a podle času dosaženého jen v kole druhém. Na závěr dne poprvé v Čechách probíhala v hale také oficiální soutěž všestrannosti, která využívá terénní překážky. Kromě parkurových překážek bylo na trase osm přírodních vysokých do 105 centimetrů.

 A výsledky?

V soutěži stupně L** s  rozeskakováním potvrdil v sedle Capruse roli favorita Jiří Luža, protože zajel bezchybně základní kolo i rozeskakování a navíc byl nejlepší i jeho čas, proto zvítězil. Za ním se na druhé příčce umístila Denisa Vegrichtová a třetí místo získala Natálie Soukupová. Také v otevřené soutěži stupně L** se z vítězství radoval Jiří Luža, druhá byla Kateřina Zigová s Argentinou 4 a nejlepší trojku doplnil Martin Šoupala a Comgol.  Základní kolo hlavní soutěže Grand Prix Czech Equestrian Teamu dokončil bezchybně pouze Jiří Luža a Benito-S. Ve druhém kole jeli tedy jako  poslední. Prokázali skvělou formu a bezchybným parkurem si dojeli pro vítězství. Jakub Novotný a Perry dokončili druhé kolo rovněž bez trestných bodů, ale měli čtyři trestné body z prvního kola, což stačilo jen na druhé místo. Třetí nejlepší byl opět Jiří Luža s druhým koněm  Zento-S.  Protože Jiří Luža zvítězil i v rámcové soutěži stupně L** (120 cm),  stal se celkovým vítězem Malé a Velké túry Zimního Jezdeckého poháru. Základní túru vyhrála Klára Svobodová.

Soutěž všestrannosti

Páteční podvečer byl věnován historicky první halové soutěži všestrannosti. Na startovní listině se objevila jména olympijského účastníka Jaroslava Hatly, reprezentanta na Světových jezdeckých hrách Martina Maivalda či současné mistryně České republiky Elišky Orctové. Startovalo celkem jednadvacet koní a do  rozeskakování se dostala trojice jezdců.  Své zkušenosti potvrdil Jaroslav Hatla v sedle Reenmore Alfie, jenž zvítězil. Pro druhé místo si dojela Eliška Orctová s Bonusem 1 a třetí příčku obsadila Marie Dvořáková a Diana 31.*

 Podrobněji v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *