Zemědělství a vyčerpaná planeta

„Tato planeta už je vyčerpaná,“ prohlásil profesor Jonathan Foley, ředitel Institutu životního prostředí (Universita v Minnesotě) na světovém kongresu We´ll.

Ale ještě můžeme nasytit svět a udržet naší planetu,“ pokračoval. „V našich silách je reálně možné zdvojnásobit výrobu potravin a přitom snížit na polovinu poškozování životního prostředí. Jenom ještě nemáme dobře nastaveny priority. Musíme změnit naše postoje,“ zaznělo sálem hlavní sdělení tohoto klíčového speakera.  

 „Nahlédněme to nedávné nebo i vzdálené historie. Pro člověka byla země vždy nevyčerpatelná a lidská populace byla vždy velice malá. Vždy měl člověk kam se rozšířit, dostatek půdy pro pěstování plodin, dostatek nerostných surovin, zdravou přírodu. Co se ale nyní změnilo ve zcela nedávné historii? Homo sapiens se za posledních 150 let přemnožil.  Ještě po druhé světové válce bylo 2,3 miliard lidí z půl miliardy na současných 7,2 miliard!, A další dvě miliardy lze za několik málo let očekávat. Je jen málo možností, co s narůstající populací dělat.  

Lidstvo si už kolektivně začíná uvědomovat, že naše dlouholetá závislost na fosilních palivech musí skončit. „I když jsem jako klimatolog zatím jen „vědec v tréninku“ obávám se,  že kolektivní fixace na globální oteplování není hlavním problémem životního prostředí. Jsem přesvědčen, že se opomíjí další, stejně nepříjemná pravda, …že nyní čelíme globální krizi využití půdy a zemědělství, která by mohla ohrozit zdraví, bezpečnost a udržitelnost našich civilizace. Můžeme si dovolit stále přehlížet nárůst infekčních onemocnění, hroucení světového rybolovu, pokračující ztráty lesů a biologické rozmanitosti, a vyčerpání světových zásob vody?

Více se dozvíte na stránkách http://www.well2013.com/

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *