Krmná aditiva doplňují zvířatům potřebné živiny, příznivě ovlivňují kvalitu průmyslově vyráběných krmných směsí, usnadňují konzervaci krmiv, zvyšují jakost potravin živočišného původu a pomáhají chránit zvířata i životní prostředí. Doplňkové látky patří k nejdražším komponentám krmných směsí. Svým působením významně ovlivňují efektivitu živočišné produkce a mnohé z nich jsou pro zvířata nezbytné. Podkladem pro jejich povolování, výrobu, uvádění do oběhu, zpracování a používání je Nařízení 1831/2003 Evropského Parlamentu a Rady o doplňkových látkách pro použití ve výživě zvířat. Vedle nutričních, technologických a zootechnických aditiv, kokcidiostatik a histomonostatik jde také o senzorické doplňkové látky.
Do skupiny senzorických aditiv patří látky, které dají krmivu atraktivnější barvu, vůni nebo chuť a barviva, která po přidání do krmiva ovlivní vizuální vlastnosti potravin získaných ze zvířat, nebo zvýrazní barvy okrasných ryb a ptáků. Aditiva ovlivňující senzorické vlastnosti krmiv se zařazují nejčastěji do krmných dávek pro mláďata a barviva do krmných směsí pro nosnice produkující konzumní vejce, pro lososovité ryby (u nás pro pstruhy duhové a siveny) a směsí pro zájmová zvířata.
Registrovaných aditiv je velké množství, jejich úplný seznam lze nalézt na adrese
http://ec.europa.eu/food/food/animalnutrition/feedadditives/comm_register_feed_additives_1831-03.pdf
Úpravy registru jsou časté (do září 2018 jich bylo 264), vždy, když se udělí, změní, pozastaví, skončí platnost, obnoví, rozšíří nebo odvolá použití některého aditiva. Zainteresovaní pracovníci v praxi je musí průběžně sledovat. Nikdo nesmí uvést do oběhu doplňkovou látku, zpracovat ji nebo použít, pokud jí nebylo po náročných zkouškách uděleno odpovídající povolení.
Prof. Ing. Jiří Zelenka, CSc.,
Mendelova univerzita v Brně
zelenka@mendelu.cz
Více v Krmivářství 6/2018.