Světová nákazová situace v chovech prasat je v důsledku šíření afrického moru prasat vážná. Vysoce aktuální je proto vývoj účinné vakcíny proti této vysoce infekční virové chorobě. Vědci přistupují k vývoji vakcín mnoha různými strategiemi. Článek podává chovatelům orientační přehled o situaci a perspektivách boje s africkým morem prasat.
Zatímco v ČR poprask kolem afrického moru prasat utichá, ve světě je tato choroba na postupu. Stačila se rozšířit do šesti desítek zemí na třech kontinentech. Největší obavy vzbuzuje nákazová situace ve východní Asii. Vědci se snaží proti tomuto onemocnění vyvinout vakcínu.
Virus zachvátil východní Asii
I když od prvního vědeckého popisu afrického moru prasat v Keni v roce 1921 uplynulo bezmála sto let, zůstává toto virové onemocnění jednou z nejvážnějších a také nejméně prozkoumaných infekčních chorob postihujících prasata. Virus afrického moru vyvolává u nakažených zvířat vysoce nakažlivé hemoragické onemocnění, které se projevuje horečkami, nechutenstvím, apatií, průjmem, zvracením a začervenáním kůře na ušních boltcích, břiše a na nohou. Proti viru neexistuje účinná vakcína ani lék. Z nemocných prasat může uhynout až 100 % a ekonomické škody vzniklé v nakažených chovech jsou obrovské. Člověk se virem nenakazí. Možnost, že by se virus změnil a mohl vyvolat onemocnění u lidí, hodnotí virologové jako krajně nepravděpodobnou.
V současné době je africký mor prasat ve světě na postupu. Silné znepokojení vyvolává nákazová situace ve východní Asii. V Číně se choroba rozšířila do 32 provincií a dnes devastuje chovy od Šanghaje na východě po oblasti provincie Sin-ťiang při ruských hranicích na západě, od provincie Chej-lung-ťiang na severu po oblasti provincie Jün-nan na hranicích s Myanmarem na jihu. Čína ve snaze zastavit šíření choroby utratila oficiálně 1,6 milionu prasat. Neoficiální zdroje uvádějí, že rozsah nákazy je oproti údajům zveřejněným čínskými úřady nejméně dvojnásobný. Postiženy jsou i další země jihovýchodní Asie, jako je Vietnam, Laos, Kambodža. Oficiální statistiky FAO uvádějí, že ve Vietnamu byly v rámci boje s nákazou zlikvidovány tří miliony prasat.
Čínská cesta z krize
Čína je největším světovým producentem vepřového. V této zemi se chová na 440 milionů prasat a podle neoficiálních odhadů je africkým morem prasat nakaženo 10 až 40 % z této populace. Situace je krajně nepřehledná. Nikdo neví, jaký je skutečný rozsah nákazy v čínských chovech, jaká opatření se tam přijímají, jak se dodržují a nakolik jsou účinná. Čína vsází na urychlený vývoj vakcíny proti africkému moru prasat. Tamní vláda už pro tyto účely vyčlenila finance ve výši odpovídající 15 milionům amerických dolarů. Značná část této sumy padne na základní výzkum, při kterém bude virus detailněji charakterizován.
Podklady pro tento text byly získány v rámci řešení projektu MZE-RO0718.
Text byl odborně recenzován
Ing. Kristýna Hošková, PhD.,
Ing. Tereza Žalmanová, PhD.,
Ing. Šárka Prokešová,
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.,
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.
Kontakt: petr.jaroslav@vuzv.cz
Celý recenzovaný článek nejdete v časopise Náš chov 11/2019.