Příspěvek sumarizuje pokrok v projektu Interbeef v poslední době. Hlavním cílem projektu Interbeef je mezinárodní genetická evaluace pro masná plemena skotu. Poslední jednání Interbeef se uskutečnilo v říjnu 2018 v italské Padově. Itálie patří mezi přední producenty a spotřebitele hovězího masa. Je v ní zastoupena celá řada plemen, která jsou chována v různých produkčních systémech. Sofistikovaný systém odhadu plemenných hodnot existuje například pro plemeno piemontese. Itálie zvažuje, že se k projektu Interbeef připojí. Itálie patří mimo jiné mezi největší producenty hovězího masa v Evropě. Spotřeba hovězího masa v Itálii dosáhla 20 kg na osobu a rok.
Příští jednání Technické komise a Pracovní skupiny ICAR Interbeef (která je řídící komisí projektu) bude na kongresu ICAR v červnu 2019 v Praze (https://www.icar2019.cz/). V rámci této konference je mimo jiné plánována Technická sekce zaměřená na mezinárodní odhad plemenných hodnot u masných plemen skotu a pokroky v projektu Interbeef. Velice důležitý bude i workshop Interbeef, který bude zaměřen na praktické aspekty mezinárodního odhadu plemenných hodnot u masných plemen skotu. Jedním z hlavních cílů bude využít tuto příležitost pro získání nových zemí do projektu Interbeef, prezentovat dosažený pokrok a benefit pro země, které se projektu účastní a také pro výměnu názorů a diskusi nových poznatků v odhadu plemenných hodnot pro masná plemena skotu. V poslední době projevily zájem o přistoupení k projektu Interbeef Mexiko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Itálie.
Vývoj projektu Interbeef v posledních letech
Počet masných plemen a užitkových vlastností, pro které jsou k dispozici mezinárodní plemenné hodnoty předpovězené v rámci Interbeefu rok od roku vzrůstá. Zatímco v roce 2015 jsme měli k dispozici pouze plemenné hodnoty pro jednu užitkovou vlastnost (odstavovou hmotnost) a dvě masná plemena (charolais – CHA a limousin - LIM), v roce 2019 již budou k dispozici mezinárodní plemenné hodnoty pro pět plemen (výše zmíněná plemena a dále masný simentál - BSM, aberdeen angus - AAN a hereford - HER) a zároveň pro dvě skupiny užitkových vlastností (odstavové hmotnosti - AWW a vlastnosti telení - CALV)...
Více najdete v Našem chovu 3/2019