25.04.2003 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální problémy v chovu skotu

Chovatel skotu v současné době již nevystačí se základními vědomostmi. Pro prosperitu svého podniku musí shánět a vstřebávat další informace z rozličných oborů. S některými aktualitami ze šlechtění, zdraví a produkce skotu se mohli seznámit návštěvníci 12. Mezinárodního sympozia v Českých Budějovicích.

Jednou ze základních podmínek úspěchu chovu jakéhokoli hospodářského zvířete je bezvadný zdravotní stav. Podle Jana Bažanta ze Státní veterinární správy ČR se v naší republice nikdy nevyskytlo mnoho nebezpečných nákaz (klasifikace Mezinárodního úřadu pro nákazy), např. vezikulární stomatitida, vezikulární choroba prasat, katarální horečka ovcí a mor drůbeže. Z toho vyplývá, že zdravotní a nákazový profil je v České republice lepší než v mnoha evropských zemích.
Významným a nebezpečným onemocněním je spongiformní encefalopatie. U této choroby byla prolomena druhová bariéra, a proto je k ní vnímavých již několik druhů zvířat. V naší republice se z důvodu ochrany spotřebitelů musí dodržovat pravidlo bezpodmínečného vyšetřování hovězího masa ze zvířat starších 24 měsíců.
Paratuberkulóza je jedna z nákaz vyskytujících se i v České republice. Chovateli působí přímé škody úhyny nebo nepřímé snížením produkce. Klinicky se projevuje průjmem, jenž při delším trvání zhoršuje kondici zvířat a vede až k úhynu. Zákeřnější formou nemoci je latentní průběh, kdy zvíře vylučuje do prostředí původce Mycobacterium paratuberculosuis. K rozšíření nákazy přispívá zejména špatně vedený pastevní způsob chovu, protože zamořené pastviny mohou být zdrojem nákazy i několik let. Chovatel, který se rozhodne ozdravit své nakažené stádo, má nárok na státní příspěvek ve výši 400 Kč na jedno vyšetření.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down