31.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Alternativní vedlejší produkty nahrazující sóju ve výživě prasat

Celosvětově roste poptávka po udržitelných zdrojích bílkovin. Tento článek se zabývá alternativními vedlejšími produkty, které nahrazují sóju ve stravě prasat, a jejich účinky na růstovou výkonnost a znaky kvality jatečně upravených těl a masa.

Faktory včetně fyzikálních a chemických vlastností alternativních zdrojů, hladiny esenciálních aminokyselin, přítomnosti antinutričních faktorů a metody přeměny na konečné produkty jsou zásadní pro hodnocení potenciálních náhrad sóji.

Alternativní vedlejší produkty používané v krmivu pro prasata zahrnují:

  • vedlejší produkty olejnatých semen,
  • vedlejší produkty místních rostlin,
  • vedlejší produkty z průmyslových procesů,
  • vedlejší produkty zpracovaných živočišných bílkovin.

Vedlejší produkty olejnatých semen

Vedlejší produkty olejnatých semen (včetně mouček, výlisků a expelerů) pocházejí z druhů olejnatých rostlin. Odtučněné vedlejší produkty z lněného semínka a sezamu obsahují velké množství hrubých proteinů. Řepkový šrot extrahovaný získaný z výlisků po extrakci oleje obsahuje 35 % bílkovin a vysoký obsah vlákniny, aminokyseliny obsahující síru a fosfor. Řepkový šrot extrahovaný se však skládá z antinutričních faktorů, jako jsou glukosinoláty, třísloviny a fenoly, které omezují její použití ve stravě prasat až na 15 %. Nicméně, řepkový šrot získaný z různých řepkových semen obsahuje nízký obsah kyseliny erukové a glukosinolátů, což z ní činí potenciálního kandidáta na náhradu sóji.

Místní rostlinné vedlejší produkty

Minoritní místní rostliny, jako je guar, mohou být použity jako náhražky sóji. Guarová moučka je vedlejším produktem výroby guarové gumy obsahující vysoce viskózní neškrobové polysacharidy, jako je polysacharid galaktomannan, který zvyšuje viskozitu tráveniny, zabraňuje enzymatickým aktivitám střev a snižuje stravitelnost živin.

Sójová moučka se používá hodně a slouží jako skvělý zdroj bílkovin pro živočišnou stravu. Ale není to bez kontroverze týkající se odlesňování. Ale jaké jsou alternativy?

Vedlejší produkty z průmyslových procesů

Sušená zrna a výpalky z destilace jsou hlavními vedlejšími produkty etanolového průmyslu vyráběnými v závodech na výrobu etanolu. Sušená zrna a výpalky z destilace jsou vhodným zdrojem bílkovin (25 až 30% sušiny), tuku, vlákniny a energie ve stravě prasat. V krmivu pro prasata se používají významně, protože se tím podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie pro výrobu biopaliv. Kromě toho mají nízký obsah antinutričních látek a vysokou nutriční hodnotu. Jsou však bohaté na nenasycené mastné kyseliny, které mohou negativně ovlivnit příjem potravy a oxidační stabilitu vedlejšího produktu. Dalším dobrým zdrojem surového proteinu jsou vedlejší produkty rýžových výpalků; Vysoký obsah vlákniny však omezuje jejich použití v krmivech pro prasata.

Vedlejší produkty zpracovaných živočišných bílkovin

Mezi hlavní zpracované živočišné bílkoviny používané ve stravě prasat patří:

  • masokostní moučka,
  • krevní výrobky,
  • nepoživatelné maso,
  • odpadní živočišné tkáně a tuk,
  • péřová moučka,
  • moučky z vedlejších produktů drůbeže a
  • vedlejší produkty rybí moučky.

Kromě toho mohou být tekuté syrovátkové zbytky ze sýrařského průmyslu použity jako sušené přísady. Rybí siláž má vysoký obsah bílkovin (39,01 %), vysokou stravitelnost bílkovin (93,58%) a vysokou biologickou hodnotu. Vzhledem k vysokému obsahu vlhkosti, vysoké ceně a omezené dostupnosti však bylo její využití v krmivu pro prasata sníženo.*

Zdroj: AllAboutFeed, 4/2023

 Ing. Josef Svoboda

Kontakt: post4me@seznam.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down