Američtí chovatelé skotu vyhlížejí s nejistotou do budoucnosti poté, co dvaadvacetiletá obyvatelka Floridy onemocněla novou variantou Creutzfeldt-Jakobovy choroby, která je považována za lidskou podobu „nemoci šílených krav“. Hlavním ohniskem této smrtelné a nevyléčitelné choroby je Velká Británie, kde bylo zaznamenáno asi 125 případů. Novou variantou Creutzfeldt-Jakobovy choroby se zřejmě nakazili konzumenti nervové tkáně skotu stiženého „nemocí šílených krav“ (BSE).
Amerika má statut země prosté BSE a zavlečení choroby do svých chovů skotu se velmi tvrdě brání. Vyhlásila neúprosnou válku i ovčí skrapii, která je BSE blízce příbuzná. Federální Úřad pro potraviny a léčiva volá také po vymýcení obdobného onemocnění vysoké zvěře označovaného jako chronické vyčerpání (chronic waste disease –CWD), které se rozšířilo do farmových chovů jelenů i jelenců a postihlo i volně žijící zvířata na rozsáhlých oblastech USA i Kanady.
První případ nové varianty Creutzfeldt-Jakobovy choroby proto zasáhl USA jako blesk z čistého nebe. Nicméně se zdá, že obavy z BSE v USA jsou zcela zbytečné. Postižená mladá žena se přistěhovala na Floridu v devadesátých letech právě z Velké Británie. Inkubační doba nové varianty Creutzfeldt-Jakobovy choroby je velmi dlouhá a počítá se na léta. Odborníci jsou proto přesvědčeni, že se pacientka nakazila ve své britské domovině.
„Jsme si v podstatě jisti tím, že se jedná o případ importované nové varianty Creutzfeldt-Jakobovy choroby. Zastáváme názor, že se tato osoba dostala do kontaktu s infikovaným hovězím mimo USA, zřejmě v Británii, přestěhovala se do USA a tady se u ní projevily příznaky choroby. Jsme si jisti, že americký skot a hovězí nejsou postiženy nemocí šílených krav, “ prohlásil tajemník floridského ministerstva zdravotnictví John Agwunobi.
Záruk bezpečnosti amerického hovězího bude zřejmě v nadcházejících dnech a týdnech zapotřebí, protože případný propad v odbytu hovězího by přinesl americkému zemědělství velké ztráty. Když byl v loňském roce odhalen první případ BSE v Japonsku, zaznamenali japonští producenti hovězího ztráty ve výši 3 miliard dolarů. Burzy v USA už reagovaly na první americký případ nové varianty Creutzfeldt-Jakobovy choroby poklesem akcií podniků spojených s produkcí a zpracováním hovězího. Situace těchto firem byla i bez toho dosti napjatá a strach z BSE jim ze svízelí rozhodně nepomůže.
Povzbudivé zprávy z léta roku 2001, podle kterých se na universitě v San Francisku podařilo vyléčit Britku Rachel Forberovou z nové varianty Creutzfeldt-Jakobovy choroby, se ukázaly jako nepravdivé. Tým laureáta Nobelovy ceny Stanleye Prusinera, který měl mladou britskou příslušnici ozbrojených sil údajně vyléčit kombinací léků používaných proti malárii a schizofrenii, odmítl v loňském roce komentovat zprávy o dramatickém zlepšení zdravotního stavu pacientky. Rachel Forberová údajně začala opět poznávat své příbuzné a byla schopna samostatného pohybu bez invalidního vozíku. Koncem roku 2001 se ale zdravotní stav Rachel Forberové prudce zhoršil a pacientka na novou variantou Creutzfeldt-Jakobovy choroby zemřela.