27.10.2005 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Angus fórum 2005

Současně s výstavou PragaAgro hostilo naše hlavní město 20. až 23. října kongres Angus Fórum 2005. Sedmdesát tři delegátů ze čtrnácti zemí se sešlo v Praze, aby jednalo o jednom společném zájmu – chovu plemene aberdeen angus. Na výstavišti v Letňanech předvedli čeští chovatelé více než stovku zvířat tohoto plemene.

V Evropě se konalo první mezinárodní setkání chovatelů pod názvem Angus fórum v roce 2002. Angus fórum si klade za cíl sdružit všechny země, které se zabývají chovem tohoto plemene, a přispět k jeho rozvoji a k co nejširší mezinárodní spolupráci.
Po Německu, Lucembursku a švýcarském Curychu získala možnost pořádat toto chovatelské setkání Česká republika. Prezidentem Angus fóra byl pro tento rok delegáty zvolen Ing. Miroslav Vráblík, který byl také iniciátorem a pořadatelem letošní akce. Celkem do Prahy přijelo 73 delegátů ze čtrnácti zemí. Mezi nimi byli i zástupci nových zemí – Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a severských států – Finska, Švédska a Norska. Všichni byli přijati mezi členy evropského Angus fóra.
Svou podporu projevila hlavně Kanada, která vyslala nejpočetnější delegaci v čele s prezidentem Kanadské asociace chovatelů plemene angus (CAA) Dycem Bolducem, který se ujal také hodnocení předváděných zvířat na výstavě PragaAgro.

Stupně vítězů
Na výstavišti v Letňanech bylo celé páteční odpoledne věnované angus show. Bylo předvedeno 115 zvířat aberdeen angus. Soutěžilo se v tradičních kategoriích – mladší telata, starší telata, jalovice, prvotelky a krávy na druhém teleti, starší krávy, mladší a starší býci. Výsledky jsou uvedeny v tabulce. Titul absolutního šampióna získala společnost Tegro za plemeníka Ibrahima, nar.5. 4. 2000, po otci: AAP 060 Emírovi.
Na programu setkání byla diskuse o mezinárodní testaci býků, referáty z nových členských zemí, nechyběl ani mezinárodní chovatelský večer, kde se rozdělovala ocenění. Ceny předával velvyslanec Kanady pro Českou republiku, jeho excelence Bruce Jutzi. Vydavatelství Profi Press bylo mediálním partnerem celé akce.

Plemeno aberdeen angus – přehled národních vítězů
Národní vítěz kategorie Číslo Jméno Majitel
Mladší telata narozená 1. 3. 2004 – 30. 4. 2005 161028031 CZ Lepša Vladimír, Pěčín
Starší telata narozená 1.10.2004 - 28.2.2005 161028031 CZ Lepša Vladimír, Pěčín
Jalovice 12 – 24 měsíců 15734931 CZ 2 P Red Šebelka Milan, SZ, Rančice
Prvotelky a krávy na druhém teleti 44081931 CZ AFM Bonnie of Tool 33N Angusfarma Mýto, Milan Šusta
Starší krávy 4342117 CZ Tegro, spol. s r. o., Těšenov
Býci do tří let ZAA 500 Legenda Ing. Josef Dvořák, Telecí
Býci nad tři roky ZAA 362 Ibrahim Tegro Tegro, spol s r. o., Těšenov

Angus – plemeno budoucnosti
Plemeno aberdeen angus je nejrozšířenější masné plemeno. Ve světě je registrováno kolem pěti milionů zvířat. Největší populace jsou v USA, Kanadě, Jižní Americe, Austrálii a na Novém Zélandě. V Evropě je registrováno 45 až 50 tisíc čistokrevných krav. V ČR se plemeno aberdeen angus začalo chovat v roce 1991. V současné době Česká republika eviduje bezmála 5000 krav tohoto plemene, z toho zhruba polovina je s podílem krve AA 88 až 100 %, tedy vesměs čistokrevných.
V Kongresovém centru hotelu Floret Praha se konalo sympozium pod názvem Angus - plemeno budoucnosti. Plemeno je ceněno pro snadnost telení, výborné mateřské vlastnosti, výbornou plodnost, bezrohost, zcela jedinečnou a světově známou kvalitu masa. Charakteristickou vlastností je mramorování, které způsobuje šťavnatost a křehkost masa. Jako značkové maso je ve světě prodáváno do nejvybranějších restaurací. Důkazem toho byl i příspěvek Ing. Luďka Bartoně z VÚŽV Praha. Pokus, který uskutečnil, spočíval v nezávislém posuzování smyslových vlastností masa. Maso z plemene aberdeen angus vyšlo v porovnání se třemi jinými masnými plemeny průkazně nejlépe.

Červená nebo černá?
Tradiční barvou plemene je plášťově černá. Nositelé červeného genu se ve formě recesivního homozygota manifestují jako red – červená. Red zbarvení se stalo určitou módou a dnes je zastoupeno téměř ve všech světových populacích. Jak uvedl Dyce Bolduc v Kanadě, v poslední době podíl červené barvy prudce vzrostl, nyní dosahuje 43 %. Red faktor však nemá z hlediska objektivních vlastností (kvality masa) téměř žádný význam. Je ale pravda, že za red plemenného býka se u nás platí na aukcích mnohem více, než za černého býka stejných parametrů. V debatě zazněl názor, že jeden z důvodů proč je červená barva zvláště v některých zemích více oblíbená je v souvislosti s využitím plemene v křížení. Dominantní černá barva totiž způsobuje, že kříženec je obvykle černostrakatý a to je z hlediska prodejnosti handicap.
Naproti tomu v USA je v módě černý dobytek. Objevují se černě zbarvení jedinci plemene limousine, masný simentál ale i charolais. Co se týká angusů, nákupčí dobytka z jižních částí Evropy (zejména Itálie) preferují světle zbarvený skot, Němci a Španělé zase klasická černá zvířata.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down