29.01.2022 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Anogenitální vzdálenost jako raný marker plodnosti mléčného skotu

Šlechtění mléčného skotu na plodnost nabývá na důležitosti. Hledají se nové fenotypy a k nim pak genetické markery pro genomickou selekci. O tom, že to není jednoduché, svědčí příklad z Nového Zélandu.

Kvalitní reprodukce stáda je základem ekonomické úspěšnosti chovu mléčného skotu. Snahy o šlechtění na plodnost ale nepřinášejí vždy očekávané výsledky, protože dědivost tradičních reprodukčních parametrů je obvykle nízká. Proto se hledají nové, časně se penetrující fenotypy plodnosti využitelné pro selekci. Zároveň se hledají genetické markery spojené s těmito fenotypy, protože se nabízejí k využití pro genomickou selekci. Nejnověji referují o výsledcích takového snažení ve vědeckém časopise Journal of Dairy Science vědci z novozélandské společnosti DairyNZ Ltd. vedení Susanne Meierovou. Jako fenotypy potenciálně spojené s plodností mléčného skotu ověřovali počet antrálních folikulů (antral follicle count, zkráceně AFC) a anogenitální vzdálenost (anogenital distance, zkráceně AGD).

Velký počet antrálních folikulů na ovariích bývá spojován s vyšší úspěšností umělé inseminace a s vyšší úrovní zabřezávání. Předpokládá se, že je to dáno nižší mírou atrézie folikulů. AFC je v rámci populace krav variabilní, ale u jednotlivých zvířat bývá relativně stabilní. Dědivost pro AFC se odhaduje na 0,25 u amerických holštýnsko-fríských jalovic a 0,31 u irských holštýnsko-fríských krav.

Anogenitální vzdálenost je vzdálenost od středu řitního otvoru ke klitorisu. Její vysoké hodnoty jsou považovány za známku maskulinizace. Měření AGD je jednodušší a méně invazivní než stanovení počtu AFC. Ve světě byla prokázána vazba mezi anogenitální vzdáleností a úrovní reprodukce u kanadských holštýnských krav, ale nikoli u irských holštýnsko-fríských krav. Absence vazby mezi AGD a reprodukci v irské populaci se vysvětluje jako důsledek zvýšeného tlaku na genetický pokrok v plodnosti v Irsku za posledních 10 let. Dědičnost AGD se u skotu uvádí 0,37, což je mírně vyšší dědivost než pro AFC.*

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.,

Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down