V roce 2017 zaznamenali veterinární lékaři v Evropě hned několik případů „nemoci šílených krav“. Jednalo se o tzv. atypickou bovinní spongiformní encefalopatii. Neznamená to, že se vrací divoké časy z 90. let, kdy se i u nás pro výskyt bovinní spongiformní encefalopatie porážely desítky kusů dobytka. Přesto by byla chyba brát toto onemocnění skotu na lehkou váhu.
Na sklonku roku 2017 oznámila Světová organizace pro zdraví zvířat případ výskytu bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) ze Španělska. V okrese El Sahugo v provincii Castilla y Leon poblíž portugalských hranic byla choroba odhalena při rutinní kontrole u zvířete, které bylo poraženo ve věku nad 48 měsíců. Takto stará zvířata jsou v rámci obecně platného preventivního programu považována za „riziková“ a testy na „nemoc šílených krav“ jsou u nich povinné.
Pro Španělsko to byl v roce 2017 už druhý případ poté, co byla BSE zaznamenána v březnu u jednoho zvířete z chovu poblíž Salamanky. Také v tomto případě uvízlo nemocné zvíře v síti preventivních testů, protože v době porážky bylo staré čtrnáct let. V lednu hlásili případ BSE z Irska, kde šlo o zvíře staré osmnáct let uhynulé přímo na farmě. Ve všech třech případech se jednalo o tzv. atypickou BSE. Těla zvířat byla spálena, ale jinak nebyla zavedena žádná další opatření, jež by omezovala obchod se zvířaty či živočišnými produkty. To je posun oproti roku 2012, kdy po výskytu atypické BSE v Brazílii některé státy zakázaly import hovězího masa z této země.
....
Ing. Tereza Žalmanová, PhD., 1
Ing. Kristýna Hošková, PhD.,1
Ing. Jan Nevoral, PhD.,2
Ing. Šárka Prokešová, 3
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.,1
1) Výzkumný ústav živočišné výroby v. v. i.
2) Biomedicínské centrum Lékařské fakulty UK v Plzni
3) Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, ČZU v Praze
Celý článek najdete v NCh 2/2018