Automatizace základních pracovních procesů je jednou z cest, jak zmírnit dnešní nedostatek pracovních sil, a to i v živočišné výrobě. Následující text charakterizuje inovační projekt PRV s názvem Nová technická zařízení pro zavedení ASŘ (automatizované systémy řízení) – procesů ve stáji, který je založený na automatizovaném nahánění a/nebo přihánění dojnic ze stáje na dojírnu. Bezobslužný systém využívají v plném provozu ve středisku Stranný v podniku Neveklov, a. s., od července letošního roku.
Automatizace procesu nahánění vede nejen k úspoře pracovních sil a zvýšení produktivity práce, ale také ke zlepšení managementu dojeného skotu a k vyloučení negativního vlivu lidského faktoru, jako je například stres, hluk nebo zejména nevhodné zacházení se zvířaty. Využití bezobslužného zařízení zároveň přispívá ke zlepšení celkové pohody zvířat (welfare).
Testovaný systém spočívá v náhradě lidské práce při nahánění zvířat do dojírny. V běžném provozu bývají dojnice z konkrétní sekce ve stáji do dojírny směrovány zaměstnanci podniku. V rámci inovačního projektu odborníci nahradili v kravíně tuto rutinu automatickým systémem nahánění. Podobný systém už se využívá u jiných druhů hospodářských zvířat. Nutno podotknout, že stroj není zvířaty chápán jako agresor, čímž odpadá i celá řada problémů.
Celý systém funguje tak, že v čase rutinního dojení, a tedy i vyhánění příslušné sekce dojnic na dojení se na okraji stáje spustí do úrovně výšky krav řetízky, které se za doprovodu zvukové a světelné signalizace pomalu posouvají z jedné strany sekce na druhou, směrem k otevřené brance vedoucí do dojírny. Tato branka se otevírá v předstihu, také automaticky. Do kontaktu s člověkem tak zvířata poprvé přijdou až v dojírně. Řetízky jsou zavěšené na vodicích tyčích, které jsou umístěné kolmo na osu sekce, a posouvají se v kolejnicích.
Celý proces přeučení se na nový systém netrval kravám déle než jeden týden, neboť pro většinu krav je hlavním spouštěcím signálem pro odchod na dojírnu už samotné otevření branky a samozřejmě denní doba resp. obvyklý čas dojení. Přiháněcí řetízky jsou vybaveny programovatelně spustitelným systémem na principu elektrického ohradníku se sníženým výkonem. Navíc tím, že řetízky svojí částí přejíždějí přes boční zábrany boxů vydávají další zvuk, takže vyhánějí krávy i přímo z boxů. Jistě vás napadne otázka: „co když krávu řetízky přejedou a zůstane za nimi?“. Ani toto není žádný problém, protože v rámci stádového chování skotu, skupinu „doběhnou“ a pod řetízky se lehce protáhnou.*
Doc. Ing. Daniel Falta, Ph.D., Ing. Tomáš Kopec, Ph.D., prof. Ing. Gustav Chládek, CSc.
Agronomická fakulta Mendelu;
Ing. Antonín Machálek, CSc., Ing. Josef Šimon, Ph.D.,
Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
Ing. Petr Ráb AGIN s. r. o., Ing. Josef Kordík
AGROMONT Vimperk, s. r. o.
Celý článek najdete v Našem chovu 2/2022.