24.05.2002 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biofaktory Praha deset let na trhu

Ve Štiříně se konal slavnostní seminář k desátému výročí založení společnosti Biofaktory Praha, s. r. o. Firma vznikla v roce 1992 a hned na počátku své existence dosáhla obratu 200 miliónů Kč. V roce 2001 již obrat činil 1,5 miliardy. Mezním se stal rok 1994, kdy byla založena na Slovensku obchodní společnost Biofaktory, v rámci které byla v roce 1997 vybudována provozní jednotka na výrobu premixů a chovatelských přípravků.

Do této dceřiné společnosti byl také přenesen zaběhlý model servisních služeb. V roce 2000 vstoupila společnost majoritním majetkovým podílem do a. s. Integra a jejích dceřiných společností, v témže roce vznikla dceřiná společnost v Jekatěrinburgu.
V současné době, jak uvedl ředitel Ing. Lubomír Polášek, Csc., ve svém úvodním vystoupení, disponuje společnost na českém trhu nejrozsáhlejším sortimentem premixů, doplňkových krmiv a chovatelských přípravků pro všechny druhy a kategorie zvířat. O šíři nabídky vypovídá rozsah používaných receptur výrobků, kterých má společnost v databázi 3,5 tisíce. V nabídce nechybějí ani veterinární a podpůrné přípravky a výroba medikovaných premixů na základě předpisu veterinárního lékaře.
V celém výrobním procesu je zaveden systém řízení jakosti podle norem ISO 9002. Samozřejmostí je podle ředitele servisní a poradenská služba. Tu poskytuje 23 konzultantů – zemědělských inženýrů a veterinárních lékařů. Chovatelům pomáhají v oblasti managementu chovu a výrobcům krmných směsí především službami spojenými s optimalizací složení krmných směsí. Součástí servisního systému je firemní laboratoř vybavená moderní přístrojovou technikou a kvalifikovaným personálem. Pro potřeby bakteriologických, mykologických, virologických a dalších speciálních vyšetření využívá společnost nabídek smluvních laboratoří.
Tradičně silnou pozici zaujímá firma v oblasti poskytovaných programů. Podle Lubomíra Poláška jsou jedinou premixovou firmou, která vyvinula vlastní programy a tyto poskytuje svým zákazníkům. Jde o programy Optimix, Simeon, Prasnice, Výkrm prasat s kukuřicí, Evidence výkrmu krůt a Objednávky.
Nové hodnocení potřeby energie pro drůbež
Podle doc. Zdeňka Frydrycha, který hovořil o hodnocení potřeby energie u drůbeže, se i u této kategorie zvířat předpokládá v budoucnu zavedení nového systému, založeného na netto energii. Tu lze definovat jako brutto energii přijatého krmiva, která se nevyloučila výkaly, močí a plynnými zplodinami trávení, ani nebyla ztracena jako přírůstek. Při tomto způsobu hodnocení se však daleko výrazněji projevují vlivy zvířete a managementu.
Bezpečnost a kvalita především
O tom, že v popředí zájmu stojí v současnosti ochrana spotřebitele, hovořil prof. Eberhard Heidenreich z Výzkumného ústavu krmivářských technologií v Braunschweigu. Základním požadavkem pro zajištění bezpečnosti spotřebitele je spolupráce v rámci celého řetězce, což znamená minimalizovat rizika. Krmivo charakterizují nutričně-fyziologické vlastnosti (obsah živin, aminokyselin, enzymů atd.), hygiena a zdraví (obsah nestabilních látek, toxických a zakázaných apod.) a technické vlastnosti (např. homogenita). Hlavním cílem je uspokojit zákazníka, což znamená poskytnout kvalitu. „Zákazníci ale nechtějí platit nic navíc, požadují zvýšení kvality bez dalších výdajů. Deklarace musí odpovídat skutečnosti,“ tvrdí profesor.
Výrobci krmiv používají ověřený systém kvality, kterým je systém ISO s analýzou rizik HACCP. Systém byl převzat z výroby potravin, jehož je výroba krmiv součástí. V Holandsku využívají ještě další stupeň GM plus. V Německu například 70 % krmiv vyrábějí sami farmáři. Proto je nutné určit míru odpovědnosti podle míry rizika. Objevují se problémy s výskytem salmonely. Důvodem je kolonizace z přirozených zdrojů, vyrobená ošetřená směs totiž zárodky neobsahuje.
Je třeba věnovat pozornost nejen surovinám, ale i procesu výroby. Míru rizik mapuje HACCP, výskyt problémů je hodnocený třemi stupni: 1 – nepravděpodobný, 2 – středně náhodný, 3 – častý.
Ve výzkumném ústavu v Braunschweigu hodnotili 500 odebraných vzorků, výsledkem bylo např. ve 27 % případů zjištěné defektní míchání, u 15 % vadná aspirace apod. Prof. Heidenreich doporučuje následující opatření:
Míchat komponenty s podobnou velikostí částic.
Mikrokomponenty dávkovat do hlavní míchačky.
Dodržet dobu a stupeň naplnění.
Tekuté komponenty přidávat tak, aby nevznikaly hrudky.
Čistit míchačku a nepřeplňovat zásobníky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down