12.06.2017 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brexit z pohledu chovatelů prasat

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že oficiální jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie budou zahájena 19. června. Neohrozí brexit, obdobně jako ruské embargo, české zemědělce, tedy i chovatele prasat? O tom jsme si povídali s Ing. Michalem Karmazínem z třeboňské společnosti Agrico, která je u nás globálním hráčem v oblasti stájových technologií pro chov a výkrm prasat, a proto také velice pečlivě sleduje veškeré trendy v zemědělství.

Podle všeho pocítí odchod Britů z Evropské unie jak obyvatelé ostrovní monarchie, tak starého kontinentu. A co chovatelé prasat?

Všichni hovoříme o ruském embargu, které se u vepřového masa v letech vývozu pohybovalo v průměru kolem 300 až 350 tisíc tun, ale samotná Británie dováží každý rok z Evropské unie kolem 600 tisíc tun vepřového. Tedy téměř jednou tolik. Již z těchto čísel je zřejmé, že určité riziko tady hrozí.

 

Domníváte se tedy, že opět dojde k přetlaku vepřového v Evropské unii?

Pokud se podíváme na jeho spotřebu v Evropě, nejvíce ho snědí Rakušané – 55 kilogramů za rok, u nás je to něco lehce přes 40 kilogramů a ve Velké Británii, kde upřednostňují především hovězí a skopové, je to jen 24 kilogramů za rok. Kouzlo je ale v tom, že Britů je 64 milionů! A to už je nějaký trh, celkem Britové spotřebují každý rok 1,5 milionu tun vepřového masa. V tom samém období se ve Velké  Británii porazí kolem 10,5 milionu prasat, což je nějakých 900 tisíc tun vepřového, takže soběstačnost je na úrovni 56 %, zhruba jako naše. Brexit určitě spustí nějaké procesy, ale nikdo neví, co se stane.*

Celý rozhovor naleznete v Zemědělci č. 24.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down