11.10.2004 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

BSE a odložení porážek

Prokázané onemocnění kusu skotu bovinní spongiformní encefalopatií (BSE) již nebude znamenat okamžitou likvidaci té části stáda, která mohla přijít do styku s nakaženým zvířetem, či byla jeho vrstevníky. Porážku tzv. kohorty lze odložit až do ukončení laktačního období krav: ty lze dál dojit a jejich mléko bude povoleno prodávat na trhu“. Tak zněla zpráva od zástupců České republiky při Evropské unii z úterý 25. května a ministerstvo zemědělství za ní stojí, jak zjistíte po přečtení slov ministra Palase na této straně.

BSE a odložení porážek
„Prokázané onemocnění kusu skotu bovinní spongiformní encefalopatií (BSE) již nebude znamenat okamžitou likvidaci té části stáda, která mohla přijít do styku s nakaženým zvířetem, či byla jeho vrstevníky. Porážku tzv. kohorty lze odložit až do ukončení laktačního období krav: ty lze dál dojit a jejich mléko bude povoleno prodávat na trhu“. Tak zněla zpráva od zástupců České republiky při Evropské unii z úterý 25. května a ministerstvo zemědělství za ní stojí, jak zjistíte po přečtení slov ministra Palase na této straně.
Milan Kuna v Bruselu uvedl, že vědci neprokázali spojitost mezi mlékem a Creutzfeld-Jakobovou nemocí, ani její modifikovanou podobou BSE. Negativní dopad na ekonomiku chovatele se proto sníží o finance utržené za mléko vyprodukované dojnicemi s odloženým termínem porážky.
„Základní cíl Evropské komise (EK), a tím je ochrana zdraví lidí, se samozřejmě nijak nemění. Možnost odložení porážky tedy nelze interpretovat jako jakoukoliv změnu pravidel. Není to ústupek, ani úleva z pravidel a standardů unie, “ řekl komisař Pavel Telička, který má společně s kolegou Davidem Byrnem na starosti právě bezpečnost potravin zdraví a ochranu spotřebitelů Evropské unie.
Termín „okamžitá likvidace“ byl zkrátka vyložen jinak, výhodněji pro farmáře z ČR. Podle Milana Kuny se tak stalo především proto, že „jsme již členskou zemí EU a náš systém kontroly pohybu zvířat byl schválen EU jako dostatečně věrohodný.“
V den uzávěrky tohoto čísla Zemědělce ale přišla z Bruselu „trochu“ jiná zpráva (viz článek Dohoda je předběžná). Na žádost redakce o vysvětlení celé záležitosti odpověděl odbor komunikace MZe takto:
„Česká republika dojednala a odsouhlasila s Evropskou komisí maximální využití lhůty pro likvidaci krav zařazených do kohorty po diagnostikovaném případu BSE. ČR má připraven systém garancí v oblasti záruk dokonalého označení zvířat v kohortě, záruk pro zákaz přesunu a následného neškodného odstranění. ČR plně dodržuje předpisy Evropských společenství v oblasti BSE a v žádném případě nenarušuje konzistetní přístup zemí EU. Současně je Česká republika připravena oficiálně dokončit úspěšně započaté vyjednávání s EK o tomto problému.“
Česká republika usilovala již od podzimu 2003 o měkčí podmínky při likvidaci určených kohort . Argumentovala mimo jiné tím, že relativně malý počet případů BSE má velmi citelné ekonomické dopady vzhledem k velikosti českých chovů skotu. Dosud totiž bylo utraceno 1591 kusů
Státní veterinární správa ČR zatím nemohla vydat žádný příslušný prováděcí předpis, v každém případě ale budou muset být zvířata ze stáda s BSE přísně evidovaná a příslušně označená, aby je nebylo možné nikam přesunovat. Maso z nich se pochopitelně nesmí v žádném případě dostat do potravinového řetězce.
Od počátku roku 2001 bylo v ČR vyšetřeno na BSE téměř 600 000 kusů skotu, v jedenácti případech s výsledkem pozitivním. Mezi nutně utraceným kravami už žádná další nakažená nebyla zjištěna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down