09.05.2007 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost je v technologii a vědě

Hlavním tématem letošního přednáškového turné společnosti Alltech byla nutrigenomika, problematika selenu a výroba biopaliv. Velké zaměření celého zemědělského sektoru na výrobu biologických paliv může přinést akutní nedostatek surovinových zdrojů pro krmivářský průmysl. Budoucnost však prezident firmy Alltech nevidí vůbec černě, je třeba pouze najít a zvolit tu správnou technologii.

Prezident firmy Alltech T. Pearse Lyonse, Ph. D. v rámci turné po Evropě, středním východě a Africe navštívil i přednáškovou síň brněnského hotelu Voroněž. „Již v krátkém čase se ocitneme ve světě, v němž bude zdrojů stále méně a lidí stále více. Nebojíme se ale toho. Technologie nabízí nevyčerpatelné možnosti. Naše firma dnes disponujeme největší světovou databází o jediném krmném aditivu, o jedné živině – selenu. Brzy budou i další databáze. To vše bude znamenat revoluční změnu v nazírání na zdraví lidí a zvířat, neboť získáme kontrolu nad procesy, které se týkají výživy,“ řekl v úvodu prezident společnosti Alltech.

Organický selen
Selen a jeho významnou roli ve výživě skotu představil Steven A. Elliott. Zaměřil se na reprodukci, počet somatických buněk a životaschopnost telat. Pokusy s masným i mléčným skotem ukázaly, že po přidání selenu do krmných dávek, které se vyznačovaly nedostatkem tohoto prvku, nebo v oblastech s jeho nedostatkem v půdě, došlo k pozitivním změnám. Klesly počty buněčných elementů v mléce, snížil se počet zadržených lůžek a celkově se zlepšily reprodukční parametry. Selen je obsažen v půdě a zvířata jej přijímají přes rostlinnou potravu. Koncentrace selenu v půdě a jeho dostupnost se v závislosti na geografických podmínkách značně liší.
Podle směrnic EU nesmí celková hladina selenu v krmné dávce překročit hranici 0,5 ppm. Tyto směrnice však byly stanoveny pro anorganické formy, které jsou ve vyšších dávkách toxické. Podle výzkumů provedených v několika posledních letech je použití organických sloučenin tohoto stopového prvku mnohem lepším a praktičtějším způsobem, jak zásoby selenu v těle zvířat zvyšovat. Sel-Plex, který firma Alltech nabízí, je organická forma produkovaná kvasinkami. Organický selen v přípravku Sel-Plex je již k dispozici jako potravinový doplněk pro lidskou výživu.

Svět nutrigenomiky
Dr. Lyons se pokusil přítomným představit svět nutrigenomiky, což je věda, která studuje vztah mezi výživou a genomem. Pomocí techniky genových čipů firmy Affymetrix zjišťují výzkumníci z Alltechu například změnu genové exprese, když organismu nabízejí právě organický selen a seleničitan sodný. „Všimněte si, že při nabídce organické formy selenu se šestnáctkrát zintenzívnil metabolismus tuků, a to pouze díky zesílení genové exprese. Až tento typ výživy – nutrigenomika – pronikne na trh, získáme od jedné prasnice více selat, u mléčného skotu snížíme počty buněčných elementů v mléce,“ vysvětluje prezident společnosti Alltech.

Biopaliva versus krmiva
Čína má dnes 1,3 miliardy obyvatel a jestliže dosáhne hranice 1,5 miliardy, bude ročně potřebovat 600 milionů tun krmiv. Podle zprávy o výrobě krmiv, kterou zveřejnila Mezinárodní federace krmivářského průmyslu činí světová produkce krmiv 618 milionů tun. Vyplývá z ní také, že současná výroba krmiv nestačí s růstem světové populace udržet krok. I kdyby Spojené státy, Argentina, Ukrajina a Brazílie svou produkci zdvojnásobily, obilí bude stále málo.
Nejen ve Spojených státech začala kampaň zaměřená na využívání biopaliv. V rámci ní se navrhuje, aby etanol z kukuřice a bionafta ze sóji sloužily jako náhrada za klesající zásoby fosilních paliv. Časopisu Feedstuffs loni zveřejnil studii, že kdyby ve Spojených státech byla veškerá současná produkce kukuřice a sóji použita na výrobu biopaliv, pokrylo by to pouhých dvanáct procent poptávky po benzínu a šest procent poptávky po naftě.
Nejen pro americké farmáře se naskýtají nové ekonomické příležitosti. V roce 2006 vyprodukovaly Spojené státy přibližně 22 miliard litrů etanolu, což je zhruba polovina cílového objemu výroby v roce 2010. Z jedné tuny obilí lze vyrobit zhruba 380 litrů čistého lihu. Cílem americké vlády přitom je dosáhnout toho, aby v roce 2010 bylo celkem 10 % spotřebovaného pohonných hmot, tedy asi 53 miliard litrů nahrazeno etanolem. Na splnění tohoto úkolu bude třeba asi 52 % z celkové sklizně obilnin a jako vedlejší produkt se takto získá značné množství krmné směsi zvané DDGS (Distiler`s Dried Grains with Solubles). Tato směs je podle výzkumů Alltechu nanejvýš vhodná pro krmení monogastrických zvířat.

Projeví se boj o suroviny
Bude existovat konkurenční boj na trzích s krmivy, potravinami a pohonnými hmotami?
Je zřejmé, že současné programy výroby palivového alkoholu na krmivářské suroviny jsou značně zaměřeny a pokud dojde k tomu, že se jejich použití pro účely výroby biopaliv rozšíří, bude mít tato změna na krmivářský průmysl určitě výrazný vliv.
„Řešení pro budoucnost je v technologii,“ říká Lyons. „Jestliže se naučíme, jak rozložit celulózu, jak ji převést na energetické sloučeniny – glukózu, xylózu a etanol, můžeme ji také využít ke krmení. Jen ve Spojených státech se vyprodukuje 1,4 miliardy tun vlákniny (celulózy), takže až se tato technologie vyvine, mohl by být krmiv dostatek.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down