Většina plemeníků zapsaných v plemenných knihách vyspělých chovatelských velmocí má po mnoho generací vedle identifikačního čísla také své jméno, které v případě jeho úspěšného působení v populaci, vyzdvihuje býka z anonymity pouhého čísla zvířete.
V populaci českého strakatého plemene byla identifikace jednotlivých plemeníků zapisovaných do plemenné knihy dosud zajištěna přidělením státního registru býka, který se skládá ze zkratky jména linie, ze které býk pochází, a z pořadového čísla. Tento způsob identifikace má své výhody, například jednoznačné určení linie býka, kterou je vhodné znát například při sestavování rodičovských párů a zamezit tak většinou nežádoucí příbuzenské plemenitbě. Navíc číslo uváděné ve státním registru za zkratkou linie může chovateli či šlechtiteli napovědět, jak dlouhá je konkrétní linie, a tak lze do jisté míry odhadnout, o jak úspěšnou linii jde.
Zmíněné výhody státního registru, který býkům samozřejmě zůstává, lze pojmenováním konkrétního býka ještě rozšířit. Z tohotot důvodu se Svaz chovatelů českého strakatého skotu rozhodl od ročníku zápisu býků do plemenné knihy 2001 (od 1. 2. 2001) kromě státního registru přidělovat býkům i jména, která navrhuje majitel býka. Počáteční písmeno jména se řídí ročníkem narození býka, tzn. že chovatel či šlechtitel tak okamžitě může porovnat býky například v nabídkovém katalogu z hlediska jejich věku. Za základ řady počátečních písmen jmen býků byla vzata česká abeceda bez písmen s čárkami a háčky, z níž byla dále vypuštěna písmena CH, Q, X, Y a W, přičemž k písmenu A byl přiřazen ročník narození 2001. To znamená, že při zápisu býků do plemenné knihy v roce 2001, kdy budou zapisováni převážně býci z domácí produkce z ročníku narození 2000, respektive 1999 budou využita počáteční písmena Z, respektive V (viz tabulka). Po vyčerpání všech písmen takto upravené abecedy (v našem případě v roce 2022) se v roce 2023 začnou jména přidělovat opět od písmene A.
Jméno přidělené býkovi musí být jednoslovné s maximálním počtem písmen ve jméně 16 a jména budou přidělována bez diakritických znamének (háčků a čárek). Majitel může najednou navrhnout tři varianty jména pro jednoho býka tak, aby v případě duplicity jmen mohlo být použito jméno uvedené ve druhém, popř. třetím pořadí. Pro pojmenování není dovoleno používat jména shodná se jmény linií českého strakatého skotu.
U dovezených býků (spermatu) zapisovaných do plemenné knihy českého strakatého skotu bude plemeníkovi ponecháno jeho jméno ze země původu uvedené na původním potvrzení o původu (POP). Pouze v případě, kdy nebude na dovozním POP jméno býka uvedeno, bude mu jméno přiděleno podle zásad platných v ČR.