02.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Býci „expresní rychlíci“ v Polné

Výpravčí dal pokyn k odjezdu a vlak z fiktivní stanice Plemovice n. D. vyrazil. „Jedeme kupředu a chceme někam dorazit“, komentoval úvod originálního filmového díla Ing. Pavel Burian, předseda představenstva akciové společnosti Plemo. Firma uspořádala už počtvrté přátelské setkání chovatelů skotu v Polné u Jihlavy a před více než šesti stovkami pozvaných vystoupil v uniformě zaměstnance Českých drah právě Burian. Ten potom odstartoval přehlídku plemenných býků a jejich potomstva – rovněž na plátně v zámeckém sále.

To ovšem mluvíme až o odpoledním programu akce. Její dopolední část vyplnily tři příspěvky, které stály skutečně za to. Dr. Ing. Josef Kučera se už v názvu své přednášky zeptal, zda je kombinovaná užitkovost přežitkem nebo nutností. O šlechtění holštýnů pro konkurenceschopnost výroby hovořil docent Ing. Jiří Motyčka, CSc., zatímco Karel Šeba se věnoval odhadu plemenných hodnot u masných plemen a jejich využití v plemenářské práci.
Nabitý sál potom dostal pauzu na vstřebání všech poskytnutých informací a připravil se na druhou, již zmíněnou filmovou porci.
Jako první v ní vstoupil na scénu osmiletý býk Radi (RAD – 64). Filmovým hrdinou číslo 2 se stal Morelo (MOR – 59) a po něm následoval Bavor (BA – 78), takže sestava tří nejúspěšnějších „koní“ stáje Plemo byla kompletní. Padesát dalších býků dostalo příležitost představit se po zmíněném triu. „Naši býci jsou skuteční expresní rychlíci,“ charakterizoval je Burian a myslel tím rychlost, s jakou pronikají mezi elitu v České republice.

Koncepce a skutečnost

„Šlechtitelský program českého strakatého plemene firmy Plemo vznikl v roce 1999, kdy probíhala jednání o založení společnosti a sloučení programů tří zakladatelských subjektů (těmi jsou Agro Měřín, Chovservis Hradec Králové a Plebo Brno) do jediného,“ řekl Zemědělci hlavní šlechtitel Ing. Miloš Lorenc. „Program je tvrdě zaměřen na kilogramy a procenta bílkovin (57 %), masnou užitkovost (28 %) a utváření vemene a končetin (15 %). Cílem je vyprodukovat špičkové plemeníky, o které bude mít zákazník zájem, protože mu pomohou dosáhnout vysoké efektivity jeho chovu.“
Koncepce firmy do roku 2005 počítá s produkcí mléka 6000 až 7000 kg a obsahem bílkovin 3,50 % (skutečnost 2003 je 5811 kg a 3,47 %) a průměrným denním přírůstkem ve výkrmu 1300 g (loňský test v odchovně plemenných býků Rokytno ukázal 1341 g). Délka mezidobí byla loni 399 dní (což odpovídá koncepci) a věk při prvním otelení 28 měsíců a 18 dní (požadavek zní: do 29 měsíců).
Lorenc v katalogu býků uvedl, že výsledky šlechtitelského programu akciové společnosti Plemo jsou ve stájích vidět. Své tvrzení doložil mimo jiné údaji o stoupající schopnosti testantů k produkci bílkovin a narůstající užitkovosti jejich dcer na první laktaci.
„Takový genetický trend se musí zákonitě projevit i v oficiálních TOP býků. V TOP 10 máme pět zvířat, z TOP 50 jich vlastní Plemo 19 a z TOP 100 rovných 40. To asi nepotřebuje žádný komentář.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down