Základem moderního chovu prasat je především vynikající zdravotní stav zvířat. Jenom zdravá zvířata mohou mít vysokou užitkovost, ať už jde o plodnost, přírůstky, či kvalitu masa. Druhým pilířem úspěchu je moderní genetika, třetím správná výživa, čtvrtým management, tedy řízení. Pátým, neméně důležitým pilířem, jsou vyspělé stájové technologie, které zaručují malou pracnost a vysokou produktivitu práce. Všechny pilíře musejí být stejně pevné, oslabí-li se jakýkoliv z nich, „stavba“ se hroutí.
„Současná situace v chovech prasat je nejen u nás, ale v celé Evropě velice nepříznivá,“ říká Ing. Michal Karmazín ze společnosti Agrico Třeboň, která českým chovatelům pomáhá uspět v evropské konkurenci už 25 let. „Chovatelé se potýkají s přebytkem vepřového, jeho odbytem a nízkými nákupními cenami. Krizi v oboru lze pozorovat i v zahraničním odborném tisku, kde se objevují místo obvyklých trendů, vizí a novinek především rady chovatelům, jak přežít, například úpravou krmných dávek. I přes uvedené problémy by ale neměli chovatelé prasat na uvedené zásady rezignovat.“
Třeboňská společnost Agrico se podílela na rekonstrukci jedné farmy na vysočině, z níž investor vytvořil výchozí středisko pro postupné ozdravení celého chovu prasat, jehož základem je 5000 prasnic.*
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 14.