02.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čas robotů přichází

Vysoce sofistikovaná robotická zařízení ve stájích přinášejí úsporu lidské práce, pracovního času a výrazně omezují manipulaci se zvířaty. Cestou robotizace se vydala i Zemědělská společnost Nalžovice, a. s., která na středisku pro chov skotu v Nové Vsi už využívá tři taková zařízení. Asi před 15 lety si pořídila automatické krmení telat, pak robota k přihrnování krmiva na krmném žlabu a od loňského listopadu je v provozu autonomní robotické zařízení Mirobot k odklizu výkalů.

Koncem dubna si poslední investici v Nové Vsi prohlédla téměř padesátka chovatelů.

Místo lidí roboty

Zemědělská společnost Nalžovice, chová přibližně 950 kusů skotu, z toho 460 krav s průměrnou užitkovostí 10,5 tis litrů mléka.

„Původní staré stáje postupně vylepšujeme a stranou nezůstávají ani nové technologie,“ říká předsedkyně představenstva Ing. Marie Červenková. „Zatím poslední velkou technologickou investicí byly dva roboty Mirobot 4WD určené k odklizu výkalů, které nám dodala třeboňská firma AGRICO. Oba dva zvládnou pravidelně čistit čtyři hnojné chodby. Tím hlavním impulsem, proč jsme si toto robotické zařízení pořídili, je stále citelnější nedostatek pracovníků, v živočišné výrobě obzvlášť. Původně se výkaly vhrnovaly traktorem s čelní radlicí, jeho obsluha už musela být ve tři ráno ve stáji. Češi již ale ve dvě ráno vstávat nechtějí, a tak zaměstnáváme i zahraniční pracovníky. Dnes může přijít obsluha do stáje až ráno a čtyři chodby má už čisté. Pracuje za bílého dne, takže práce ve stáji lidi tolik neodrazuje.“

Lepší welfare i čistota

„Přestože jsme si robotická zařízení pořídili především proto, abychom lidem ulehčili práci, jejich přínos je mnohem větší,“ zapojuje se do hovoru zootechnička Dagmar Michálková. „Z mého pohledu výrazně přispívají k pohodovému welfare, neboť zvířata se stále nepřehánějí a nikdo je neruší. Nemalým přínosem těchto robotů je i to, že krávy jdou do dojírny čisté, protože zaléhávají výlučně do postýlek a nikoliv do hnojné chodby. Což nejvíce oceňují dojičky. Došli jsme k jednoznačnému závěru, že investice do těchto robotů se stoprocentně vyplatí. Proto již dne uvažujeme o tom, že bychom si pořídili další dvě taková zařízení, která by měla na starost zbývající čtyři hnojné chodby.“*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 20.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down