14.09.2006 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká cesta za světovým plemenem

Mezinárodní syntetická populace sportovního koně není žádnou fikcí, ale naopak očekávanou realitou. Trend daný vysokou migrací genů nejlepších hřebců a klisen způsobí v 21. století praktický zánik hranic mezi státy nebo chovatelskými oblastmi i jednotlivými plemeny teplokrevníků. Podle odborníků bude finálovým produktem zmíněného vývoje jednotné světové (pouze regionálně dělené) plemeno koní, specializované na maximální výkony v jezdeckých disciplínách.

„Dnes zcela běžná inseminace čerstvým nebo mraženým spermatem a zatím ještě nepříliš využívaný přenos embryí jsou základními reprodukční metodami pro urychlení vzniku nové populace,“ je přesvědčen Ing. Zdeněk Müller, CSc. Praktik, kterému patří v domácí společnosti expertů na reprodukci koní bezkonkurenční první místo se před mnoha lety zařadil i mezi vybranou mezinárodní elitu oboru. Tím ale jeho aktivity nekončí – majitel firmy ERC (Equinní reprodukční centrum) je navíc důležitým mužem ve Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka v České republice.

CS versus ČT

Legislativa z roku 1991 uznávala u nás vedle sebe dvě plemena teplokrevných koní, českého a slovenského teplokrevníka. Plemenná kniha druhého z nich byla založena o čtyři roky později a od roku 2002 ji vede uznané chovatelské sdružení, příslušný svaz.
„Důvodem založení plemenné knihy byla snaha nabídnout chovatelům alternativní program šlechtění koní a vnést do tohoto procesu prvek konkurence. Ten může být s velkou pravděpodobností zdrojem pokroku,“ říká Müller. „Chtěli jsme posílit chovatelskou soutěživost a hrdost, ovlivnit motivaci chovatelů a zvětšit prostor pro uplatnění vlastního názoru.“
Šlechtitelský program českého (ČT) a slovenského teplokrevníka (CS) se pochopitelně liší v preferencích a metodách používaných k dosažení chovatelského cíle. Tím je u plemene označeného zkratkou CS ušlechtilý, korektní a výkonný jezdecký kůň.
Samotná charakteristika cílového jedince je hodně obecná, cesty k jeho „realizaci“ naopak specifické. Proces šlechtění CS využívá podle Müllera všechny nové, prakticky realizovatelné poznatky z genetiky, šlechtění a reprodukce. Ani tím ale není řečeno vše.

Tři kola pro
100 nejlepších

Kontrola dědičnosti teplokrevníků byla dlouho prověřována Kritériem mladých koní (KMK). Skokový šampionát mladých koní slovenského teplokrevníka nyní tento test doplňuje.
„Šampionát je přísně postaven pouze na absolutním výkonu, subjektivní posuzování jako v KMK v něm nemá místo,“ vysvětluje Müller. „Na rozdíl od kritéria se představují i sedmiletí koně a nejsou diskriminováni valaši, takže je hodnocena kompletní populace. A to je podle názoru svazu významné.“
Letošní šampionát určený reprezentantům ročníků 1999, 2000 a 2001 pořádá Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka na pardubickém závodišti. Tři kola soutěže se odehrají postupně v sobotu 23. září a neděli 24. září, začíná se v 9 hodin. Pozváno je celkem 100 nejlepších hřebců, valachů a klisen.
Česká cesta na slovenském koni za světovým plemenem pokračuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down