Další přehlídka potomstva po býcích českého strakatého plemene se konala koncem července v podniku Agro Liboměřice, a. s., v blízkosti Chrudimi. Horkem znaveným, ale pozorným návštěvníkům se představily dcery po fleckvieh býcích a býcích z produkce Chovatelského družstva Impuls.
Na úvod přehlídky přivítal chovatele předseda akciové společnosti Ing. František Paulus spolu s Ing. Antonínem Krejčířem z CHD Impuls. Podle jeho názoru je třeba vyjasnit některé údaje týkající se právě chovatelského družstva. „Impuls je družstvo stoprocentně vlastněné českými chovateli s pětiletou tradicí. Orgány družstva, představenstvo a kontrolní komise jsou složeny výhradně ze zástupců českých chovatelů,“ ujistil Ing. Krejčíř návštěvníky.
Družstvo se stále se rozšiřující členskou základnou (v současnosti 52 členů) realizuje vlastní šlechtitelský program. Základní povinností člena je poskytnout všechny prvotelky a část jalovic k testovacímu připařování. Na vlastní inseminační stanici v Bohdalci se v letošním roce plánuje vyrobit zhruba 145 000 inseminačních dávek.
Hostitelský podnik
Agro Liboměřice, a. s., hospodaří převážně v chráněné krajinné oblasti Železné hory v nadmořské výšce 350 až 600 metrů na celkové výměře 2100 ha zemědělské půdy. Specializace rostlinné výroby je zaměřena na obiloviny, které se pěstují na 600 hektarech, a řepku na 300 hektarech z celkových 1700 ha orné půdy. Zbylých 800 hektarů se využívá pro potřeby živočišné výroby. Rozlohu o výměře 400 hektarů pokrývají louky a pastviny.
Živočišnou výrobu představuje chov kombinovaného skotu v počtu 2400 kusů skotu, z něhož je 835 krav.
Liboměřičtí jsou pyšní zejména na novou stáj v Nových Lhoticích. Tato vzdušná volná prosvětlená stáj vyrostla v roce 2004 na zelené louce za více než 29 milionů korun. Celkově lze do ní ustájit 310 zvířat.
Stáj má ocelovou konstrukci, boční stěny jsou ze svinovací průsvitné plachty. Na obě strany od centrální krmné chodby jsou tři řady lehacích boxů. Hnojné chodby i čekárna před dojírnou jsou zaroštované, kejda stéká kanály přeronovým systémem až do jímky, kde se míchá a tlačí do separátoru. Po oddělení se pevný separát používá na stlaní a fugát teče do fóliové laguny o objemu 3000 m³ s kapacitou zhruba šest měsíců.
Plemenice se dojí v rybinové dojírně s kapacitou 2 x 10 míst. Průměrná užitkovost je nyní 20,2 kilogramu mléka na kus a den (3,5 % bílkovin, 4 % tuku) s dobrými reprodukčními ukazateli (inseminační interval 69 dní, servis perioda 92 dní, inseminační index krav 1,8, mezidobí 391 dnů). Veškerá produkce býků se prodává do zahraničí ve finální hmotnosti 650 až 700 kilogramů s průměrným přírůstkem ve výkrmu na úrovni 1,31 kg na kus a den. Mléko nachází odbyt v mlékárně Hlinsko s aktuální cenou 7,50 Kč/litr a maso (kde??) s aktuální cenou 42 Kč/kg. Výživu minerálními látkami a výpočty krmných dávek zajišťuje v podniku firma Fides Agro, která byla spolupořadatelem přehlídky.
Vyrovnané potomstvo
V rámci přehlídky se návštěvníkům představily plemenice po celkem šesti otcích a dvě skupiny vysokobřezích jalovic. Jako první byly do předvadiště vyvedeny dcery po JUN-654 Avon s plemennou příslušností C64R chovatele ZD Výšovice. „Zatím bylo po linii Junek testováno 31 synů, mezi nimiž je podle RPH bílkovin právě tento býk na prvním místě,“ upřesnil Ing. Krejčíř. Plemenná hodnota pro mléko je na úrovni +887 kilogramů. Potomstvo po tomto býkovi má pevnou horní linii, dobré středotrupí, kapacitní vemena, dobrou záď i bezproblémovou reprodukci. Z této skupiny upozornil řečník zvláště na krávu s katalogovým číslem 1 (OM: EB-422), která disponuje rovnou a širokou zádí, dobrým osvalením a vemenem.
První skupinu vystřídala osamocená dcera po TAR-051 Ares (C75R), která je podle Ing. Krejčíře ve srovnání s potomstvem po Junkovi výrazně mléčnější. První výsledky napovídají plemennou hodnotu pro mléko na úrovni +613 kg a 24 kg pro kilogramy bílkovin. Jako pozitivní označil řečník výbornou plodnost, kterou tento býk dcerám přenáší, a kvalitní vemena.
RAD-114 Rentano je čtrnáct metrických centů vážící mohutný býk, u kterého zpočátku panovaly obavy z nesnadných porodů, které se nepotvrdily. „U Rentana jsou známé výsledky z Německa, kde má díky 950 dcerám odhadnutou plemennou hodnotu +580 kg mléka a 19 kg bílkovin,“ uvedl Ing. Krejčíř a doporučil ho například na zvětšení tělesného rámce plemenic.
Dcery býka Remont (RAD-115) disponují podle řečníka vysokými plemennými hodnotami pro mléko (127), což je v chovu kombinovaného skotu ne vždy žádoucí.
Dobře osvalené a rámcové prvotelky zplodil býk Hochtor (HG-188), který má v současnosti kolem 3100 dcer, převážně ve Spolkové republice Německo. Plemenná hodnota pro mléko je také uspokojivá – 112, vemeno dosahuje hodnoty 114 a končetiny 111. „Takhle bychom si české strakaté prvotelky představovali,“ konstatoval Ing. Antonín Krejčíř.
Stejně jako v Kámeni, tak i v Liboměřicích se návštěvníkům představily dcery po Hippovi HG-183. Dnes má celkem 8800 hodnocených dcer s plemennou hodnotou pro mléko na úrovni 1223 kilogramů. Z hlediska exteriéru bylo hodnoceno bezmála šest stovek dcer a jejich plemenné hodnoty přinášejí střední až větší tělesný rámec (100), nadprůměrná vemena (112), výborné končetiny (113), osvalení (112) i přežitelnost (115). Nesmíme zapomenout ani na pět synů, kteří jsou v současnosti v testaci Chovatelského družstva Impuls.