02.07.2003 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České výrazně masné: a co dál?

Před 14 měsíci odsouhlasila šlechtitelská komise Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě (SCHP) rozdělení otcovských plemen na preferovaná a rezervní. O důvodech, které k tomuto nekompromisnímu rozhodnutí vedly, jeho důsledcích a o následných reakcích jsme psali v Zemědělci již několikrát. Chovatelů „nepreferovaného“ českého výrazně masného (ČVM) se diferenciace pochopitelně finančně dotkla, scénu ale nevyklidili a i nadále se snaží dokázat přednosti svých zvířat a prosadit se na trhu.

Další z akcí, kde se veřejnosti ukázali plemenní kanečci ČVM a linie 85 (potomci prasnic ČVM připuštěných pietrainem) byl červnový nákupní trh ve Všeticích. Zasvěcení velmi dobře vědí, že právě pořádající akciová společnost Agroprim a konkrétně MVDr. Jiří Kraif vedou boj o udržení strategických pozic ČVM. K nejbližším kolegům „ve zbrani“ pak patří především společnosti Hájek, ŠVCH Frahelž, ZS Horní Krupá a Pivkovice.
„Je třeba uvést, že chovatelé ČVM nečekají s rukama v klíně, ale souběžně pracují na další podnikatelské variantě. Připravují vlastní náhradní programy a v nich je bezstressový pietrain obsazován do významné role,“ řekla našemu týdeníku Ing. Božena Bečková, ředitelka chovu prasat z Českomoravské plemenářské unie a. s. (ČMPU). „Hlavním trumfem českého výrazně masného zůstává vysoký podíl libového masa - 65 procent a spolehlivost přenosu zmíněného znaku na potomstvo. Typ plemene se přitom v posledních dvou letech významně změnil a nyní je výrazně suchý, s minimem podkožního tuku.“
ČVM kontra BO
Ročenka svazu chovatelů prasat uvádí za rok 2002 následující údaje: ve staničních zkouškách na výkrmnost a jatečnou hodnotu absolvovalo testy 140 kusů ČVM a průměrný podíl jejich hlavních masitých částí z jatečné půlky činil 56,17 %. Zvířat plemene bílé ušlechtilé – otcovská linie (BO) bylo testováno 82 a v průměru se dostali na 55,38 % hlavních masitých částí. Podle průměrných denních přírůstků bylo BO naopak prokazatelně lepší.
„Mám k dispozici výsledky vlastní užitkovosti ze stanice kontroly výkrmnosti prasat v Květnici za letošní první čtvrtletí. Kombinace ČVM s pietrainem z Agroprimu Všetice má podíl libového masa 65,0 procent, v celé ČR je to 65,1 procenta a kombinace BO krát pietrain vykazuje naprosto stejný celorepublikový výsledek,“ dodává další pracovník ČMPU, Ing. Josef Vondruška.
Dokazují snad statistiky to, že nad českým výrazně masným není třeba lámat hůl, i když mu preferované bílé ušlechtilé – otcovská linie v denních přírůstcích utíká? Všechny argumenty potvrzující srovnatelnost obou plemen v jednom z nejvíc preferovaných ukazatelů ale přesto nekončí tím, co by zastánci ČVM chtěli - změnou postoje vedení SCHP k němu. Což znamená, že podpora testování kanečků podle letos platných ministerských zásad zůstává nadále rozdílná a konkrétně chovatel BO může dostat ze státní kapsy na každý takto prověřovaný kus až o 1000 Kč víc, než chovatel ČVM.
Piktal a Punto
Zatím poslední aukce ve Všeticích nedopadla pro místní odchovance vůbec špatně, ba právě naopak. Z 15 představených kanečků ČVM bylo do chovu zařazeno 11 kusů, z toho jeden odcestoval do ISK Převýšov (patří akciové společnosti Mydlářka, která je tradičním obchodním partnerem Agroprimu). Šlo o potomka kance 14 Piktal z matky po 22 Deprox, narozeného 22. listopadu 2002. Jméno Piktal bylo ostatně na místě otce uvedeno dokonce osmkrát, většinou však šlo o kance 12 Piktal.
Všech pět předvedených zvířat linie 85 nakonec skončilo v kategorii „plemeník“. V jejich rodokmenech měl coby otec stoprocentní zastoupení kanec 34 Punto.
Příští prezentace českého výrazně masného je ve Všeticích připravena na středu 23. července. Vedle již rozhodnutých zákazníků jistě přijedou i ti, kteří chtějí poznat kontroverzní plemeno zblízka na vlastní oči.

Jiří Křepelka
Foto Lukáš Rytina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down