Tradiční ovčácký den spojený s aukcí plemenných beranů a výstavou plemen ovcí a koz proběhl letos na podzim ve Vendryni na Třinecku. Nechyběly tu ani zajímavé ukázky tradičních řemeslných prací a pro hladové návštěvníky byly připraveny výrobky z ovčího mléka nebo výborné jehněčí speciality. Cílem této akce bylo především podpořit chov ovcí v místním kraji.
Ovčácký den, který ve Vendryni zorganizovalo Moravskoslezské krajské sdružení svazu chovatelů ovcí a koz v ČR, se na tomto místě konal již po druhé. Určen je především místním chovatelům a jak uvedla předsedkyně Moravskoslezského krajského sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz Daniela Dziková, jeho hlavním cílem je podpora chovu ovcí v Beskydech. „Ovčácké dny se stávají tradiční akcí ve stále více regionech. Jejich smyslem je podpořit chov ovcí, který byl v posledním desetiletí značně oslaben. Chceme, aby se ovce do našich kopců opět vrátily a podílely se na údržbě krajiny,“ sdělila.
Ovčácký den ve Vendryni má již několikaletou tradici. Posledním dvěma ročníkům předcházelo šest, které se konaly přímo v Třinci. Byly spojeny i s výstavou drobných hospodářských zvířat. Vzhledem k tomu, že ovce potřebovaly více prostoru, zorganizovala se pro ně vlastní akce, která si našla mezi chovateli příznivce. Součástí ovčáckého dne byla výstava plemen ovcí a koz a nákupní trh plemenných beranů. Nechybělo tady ani předvedení střihání ovcí, které nejvíce upoutalo dětské návštěvníky. Zajímavé byly také ukázky plstění vlny, výroby dek či bot a samozřejmě ovčích sýrů. To vše se dělo za zvuku tradiční cimbálové hudby.
Šampión z Těrlicka
Hlavním bodem programu ovčáckého dne byla aukce a klasifikace plemenných beranů (zúčastněna byla plemena charolais, texel, oxford down a suffolk), které přivedlo několik místních chovatelů, a následná volba šampióna nákupního trhu.
Šampiónem nákupního trhu se stal beran č. 21912081CZ, narozený 27. 2. 2007 (linie TOMAN, CPH 143, výsledná třída ER). Patří do chovu soukromého zemědělce Václava Nováka z Těrlicka-Hradiště, který je současně předsedou Klubu chovatelů ovcí plemene texel. Vystavoval celkem pět beranů a jak řekl, přestože se chovu ovcí věnuje již sedm let, považuje ho jen za svůj koníček. Své stádo o sedmnácti kusech (plemeno texel) pase na pozemku o výměře pět a půl hektarů, půl hektaru orné půdy ještě obdělává. Pěstuje jen oves pro berany, a brambory pro svojí rodinu. „Zpočátku jsem chtěl mít jen užitkový chov. Pak jsem si ale řekl, že když už něco mám dělat, tak pořádně. Investoval jsem tedy do plemenného materiálu a nyní se mi to snad začne pomalu vracet,“ věří chovatel, jehož plemeníci znají i stěny přerovského výstaviště. Na národní výstavě hospodářských zvířat v Přerově sice ještě žádné ocenění nezískal, jak ale přiznává, největším úspěchem je pro něj to, že byl jeho chov v roce 2003 uznán jako šlechtitelský.
Chov ovcí na vzestupu Ať už je to zásluhou ovčáckých dnů či nikoliv, jedno je jisté – počty ovcí u nás začaly opět pomalu narůstat, a to je jistě pozitivní obrat. Podle informací SCHOK stavy ovcí a koz v České republice proti jiným zvířatům stoupají. „V loňském roce se u nás chovalo 160 tisíc ovcí, což je zhruba o 20 tisíc kusů více než v roce 2005,“ sdělila D. Dziková. Nárůst v počtu ovcí byl zaznamenán téměř ve všech krajích, a to v rozmezí sedmi až jedenácti procent. Pouze kraj Vysočina byl výjimkou, tam se stavy ovcí nezměnily.
Rostoucí trend v početních stavech ovcí může mít podle SCHOK na svědomí i to, že se do povědomí obyvatelstva pomalu dostávají informace o pozitivním vlivu jehněčího a masa na zdraví lidí. „Jehněčí i kůzlečí maso vyniká svou kvalitou a dietetickými vlastnostmi. Svaz se proto snaží na všech svých akcích tuto zdravou výživu propagovat,“ řekla D. Dziková. Chovatelům by to pak mělo přinést lepší ekonomické výsledky.