Ptáme se předsedy Svazu chovatelů holštýnského skotu Ing. Josefa Diviše na připravovaný Národní holštýnský šampionát a aktuální otázky mléčného sektoru.
Vykonáváte několik měsíců funkci předsedy, jaká to byla pro vás změna?
V podstatě to pro mě nebyla žádná výrazná změna, neboť jsem 20 let vykonával funkci předsedy Revizní komise Svazu a byl jsem tak do problematiky fungování Svazu chovatelů holštýnského skotu zasvěcen již předtím.
Máte nějaká předsevzetí, co by se mělo během vašeho funkčního období změnit?
Určitě je zapotřebí dále pokračovat v nastaveném směru šlechtění. Budeme dál podporovat rozvoj projektu FIT cow, kterým chceme mimo jiné získat data pro genomické hodnoty pro zdraví a přináší pozitivní výsledky pro chovatele. Selekta Pacov je do projektu zapojena již od roku 2018 a dnes máme problém vybrat horší jalovice na prodej, a tak mnohdy jdou na vývoz i jalovice se SIH kolem 120. Kvalita našeho stáda se díky genotypování zlepšila, v současné době dosahujeme 11 973 kg mléka za normovanou laktaci.
Dále budu podporovat vývoj nových plemenných hodnot, a to zejména ve směru ke zdraví a dlouhověkosti. V tomto směru určitě napomáhá také sběr dat za pomoci Deníku léčení, který slouží jako zdroj informací pro výpočet PH pro zdraví končetin a vemene.
Co můžeme očekávat od letošního ročníku Národního holštýnského šampionátu v Lysé nad Labem?
Jelikož se šampionát koná začátkem října, zatím neznáme přesný počet zvířat, která se budou účastnit a počet podniků se také ještě bude měnit. Vzhledem k obtížné situaci, která v souvislosti s nedostatkem pracovníků převážně v živočišné výrobě panuje, se do Lysé nad Labem vypraví o něco méně chovatelů, než bylo před čtyřmi lety. Přesto Národní holštýnský šampionát bude ukázkou toho nejlepšího, co v našich chovech máme. Chovatelé se rozhodně nemají za co stydět. Očekáváme také účast chovatelů a zástupců zahraničních svazů. Hodnocení šampionátu se ujme sudí z Německa.
Připravuje se ještě nějaký doprovodný či odborný holštýnský program?
Doprovodný program bude připraven především na čtvrtek, kdy jsou zvány především školy. Uskuteční se soutěž dětí s telaty, ale také členů Junior teamu holštýnského skotu. Utkají se v několika kategoriích o titul Junior – vodič roku. Mezi tím se uskuteční ve spolupráci se Zemědělským svazem panelová diskuse s chovateli na témata: O mléce, Pohoda zvířat a Hnůj – poklad ze stáje. O doprovodný program pro laickou veřejnost po celou dobu výstavy se tradičně postará projekt Zemědělského svazu „Zemědělství žije!“. A na pátek bude připraven pro všechny zástupce chovatelů tradiční chovatelský večer.
Jak vnímáte současnou situaci v mléčném sektoru?
Tato otázka je velmi rozsáhlá. Situaci v mléčném odvětví je v současné době velmi komplikovaná. Na jedné straně se chovatelé konečně dočkali příznivé ceny za mléko, která v ČR za červen dosáhla v průměru 11,14 Kč. Na straně druhé neustále narůstají ceny vstupů – sušeného mléka, doplňkových i jadrných krmiv, paliv a energie, kde můžeme očekávat další zdražování. Chovatelé, kteří investují do zlepšování welfare a chtějí stavět nové stáje budou muset sáhnout hluboko do kapsy. Bude stále problematičtější dosáhnout na úvěry. V tomto ohledu je však třeba poděkovat Ministerstvu zemědělství za zařazení chovu krav s tržní produkcí mléka mezi citlivé komodity, na něž se bude vztahovat schválená mimořádná podpora z finančních prostředků EU a z rozpočtu ČR v celkové výši přes 831 milionů korun.
Vedle toho situaci ve většině zemí Evropy komplikuje také sucho, které vede k nižší produkci krmiv, čímž dochází k nuceným změnám v krmné dávce a s tím spojenému poklesu užitkovosti. V důsledku především velké západní země, které sucho postihlo nejvíce, snížily celkovou produkci mléka v první polovině roku řádově o 0,6 až 2 % (Nizozemsko -2 %, Německo -1,7 %), což povede k vyšší poptávce po mléce z jiných částí Evropy, a tím k dalšímu růstu cen. Situaci např. v Bavorsku bude komplikovat také nařízení EU ve vztahu k omezení vazného ustájení, čímž tam dojde k redukci počtu chovaných krav. V současné době cena spotového (nezasmluvněného) mléka např. v Itálii atakovala 65 eurocentů za kg mléka. Z toho vyplývá, že chov dojeného skotu v České republice, ale i v Evropě rozhodně svou budoucnost má.