Do klání o nejlepší mléčnou farmu roku se přihlásil i zemědělský podnik ZOD Opatovec, který hospodaří na Svitavsku. Chovají české strakaté plemeno, ekonomika živočišné produkce je založena na prodeji mléka a zástavu. Opatovečtí se mohou pochlubit i úspěchy na chovatelských výstavách.
Zemědělský podnik ZOD Opatovec hospodaří na Svitavsku na 2200 ha zemědělské půdy. V rostlinné výrobě pěstují obilí, řepku, hrách, brambory a krmné plodiny. Na trvalých travních porostech produkují seno, pro skot vyrábějí jetelotravní senáž, kukuřičnou siláž a CCM.
Produkce mléka a zástav
Chov skotu je soustředěn v areálu sídla firmy v Opatovci, kde jsou rekonstruované stáje . Celkem chovají 1258 kusů skotu českého strakatého plemene, z toho 525 dojnic. Býčky prodávají jako zástav ve hmotnosti kolem 300 kg do zahraničí – Itálie, Řecka a dalších zemí. V loňském roce cena za kilogram v živém překračovala 60 Kč. Podle hlavního zootechnika Ing. Miroslava Lapčáka nemáme v Česku na výkrm přizpůsobené podmínky. „Když vykrmujeme býky, tak není zisk proti prodeji zástavu dostatečný,“ vysvětluje. Dospělý skot dodávají z Opatovce na jatky buď do Rakouska, nebo na česká jatka: „Vše záleží na ceně,“ rozhoduje zootechnik.
Dojnice jsou ustájeny volně, boxy jsou stlané, hnůj vyhrnují jednou denně. Boky stájí jsou vybaveny stahovacími roletami, v létě ještě zvenku přidávají ventilátory. Dojírna je v provozu čtyři roky, je kruhová od výrobce WestfaliaSurge, pro evidenci využívají softwaru DairyPlan. Dojí se dvakrát denně. Říje vyhledává obsluha dojírny, když nahánějí krávy do dojírny. Dojnice s problémy přesunují do odkladné stáje na jiné středisko, kde u nich sledují počty somatických buněk v mléce.
Chov je prostý IBR, dosahují 35% brakace. Průměrná užitkovost strakatých plemenic je 6500 kg mléka s 4,0 % tuku a 3,78 % bílkovin. Mléko dodávají do Poličky a odměnou za vysoký obsah složek jim je průměrná cena 8,50 Kč
Jednotné krmení
Ve výživě využívají systém jednotné krmné dávky. To znamená, že krmí pouze dva typy krmných dávek. První je určena pro všechny produkční dojnice a druhá pro jalovice a krávy stojící na sucho. Telata nechávají 24 hodin u matky, pak je přesunují do venkovních bud. Těch mají 115 a obsluhu zvládá jedna ošetřovatelka dvakrát denně. V zimním období podávají telatům půl hodiny po napojení mlékem čaj.
V podniku si pochvalují výsledky reprodukce, kdy mezidobí dosahuje 399 dní a servis perioda 103 dní, inseminační index je 1,6 a procento zabřezávání 56.
Úspěchy z výstav
Hlavní zootechnik Ing. Miroslav Lapčák pracuje v podniku tři roky. Vzpomíná, že když nastoupil, dojili v průměru kolem 5000 kg mléka za laktaci. Spokojený je i s dosaženými výsledky na výstavách, kterých se pravidelně zúčastňují. V loňském roce si přivezli ocenění z přehlídky v Opařanech za nejlepší prvotelku českého strakatého skotu. Z výstavy PragaAgro v Praze-Letňanech si přivezli ocenění opět za prvotelku, narozenou 7. 8. 2002 po otci MOR 102. „Vystavovat budeme i na Techagru,“ upozornil Lapčák.