10.11.2007 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelská událost roku v Lysé

Celostátní výstava Chovatel 2007 obsadí na tři dny výstaviště v Lysé nad Labem. Začíná v pátek 16. listopadu a představí nejen 2596 králíků, 2217 holubů a 1097 kusů slepic, hus, kachen, krůt, perliček a křepelek.. Prostor totiž dostaly i expozice morčat, okrasných a zpěvných ptáků. Letos největší akce Českého svazu chovatelů je současně oslavou narozenin organizace, která vznikla v roce 1957 sjednocením do té doby existujících spolků.

„Výstavní aktivity v posledním období významně omezila ptačí chřipka. Teď se tedy k veřejné prezentaci výsledků činnosti našich členů vracíme – a jsem přesvědčen, že s plnou parádou,“ řekl pro týdeník Zemědělec předseda Českého svazu chovatelů Ing. Jaroslav Kratochvíl, CSc.
Do středu Čech míří víc než 6000 živých exponátů vysoké kvality. Určitou část z těchto zvířat lze koupit, jejich ceny ale neodpovídají jen bodovému ohodnocení od oficiálních posuzovatelů – konečnou částku si jako vždy určuje majitel.
V areálu výstaviště ovšem bude fungovat i oblíbená burza, kde lze získat zvířata „bez bodů“ (tedy nevystavovaná a neposuzovaná) za podstatně nižší cenu.

Sedm preferovaných

Česká republika uznává sedm národních plemen králíků, zařazených do genetických zdrojů a podporovaných ze státní pokladny. Maximální výše podpory na jeden kus zařazený do kontroly užitkovosti a registrovaný v plemenné knize se liší a pohybuje se v částkách do 250 Kč až do 500 Kč.
Nejstarším z národní elity je český strakáč,údajně vyšlechtěný z králíka stájového během 18. století. Více než stoletou historii má za sebou moravský modrý. Kmotrem českého albína byl v roce 1928 profesor Josef Žofka a od 12 let později se na scéně díky Theodoru Svobodovi objevil i český červený.
Po druhé světové válce rozšířili společnost preferovaných český černopesíkatý (zásluha za vyšlechtění patří v tomto případě Františku Provazníkovi) a český luštič z „dílny“ Václava Péma. Moravský bílý hnědooký vděčí za vznik a prosazení kolektivu chovatelů z brněnského regionu. Stalo se tak teprve před 15 lety.

Bitva o značku

Plemenných chovů (PCH) 20 plemen a barevných rázů je v současné době 42. Postavení číslo 1 si drží velký světlý stříbřitý (pět chovů), před německým obrovským strakáčem černým a moravským modrým (po čtyřech chovech), naopak český strakáč černý obsadil jen jeden chov s označením PCH.
V další kategorii, 26 chovech kmenových najdeme 18 plemen a barevných rázů.
Právě podzimní Lysá se stane místem nekompromisní soutěže – o získání statutu plemenného chovu tam bude usilovat 44 chovatelů z Čech, Moravy a Slezska.
Podmínkou je vystavit dvě čtyřčlenné kolekce dospělých zvířat jednoho plemene a barevného rázu se zastoupením obou pohlaví. Průměrný zisk šesti nevýše oceněných králíků musí být alespoň 94 bodů ze 100 možných a platnost statutu plemenného chovu trvá dva roky. Potom se musí jít do soutěže znovu.
Podle katalogu celostátní výstavy si svých zvířat nejvíc cení chovatel Jan Novotný (Josefův Důl) – samec belgického obra divoce zbarveného totiž stojí 1870 Kč.

Králové cen

Česká slepice, česká husa a česká husa chocholatá patří mezi národní plemena drůbeže. Dotační tituly na udržování a využívání genetických zdrojů jsou ale pouze dva: pro českou slepici zlatě kropenatou a pro českou husu, kterou jsou v tomto případě míněna obě uvedená plemena.
Na jeden kus dospělé drůbeže zařazené do genetických zdrojů může chovatel dostat podporu do 600 Kč u slepic a do 650 Kč u hus. Podmínkami jsou zápis do příslušné plemenné knihy, chov s rodokmenovým líhnutím a kontrolovaná užitkovost.
V roce 2007 má šlechtitelský statut 10 chovů slepic. Chována jsou v nich plemena leghornka, oravka, rodajlendka a sebritka (zlatá černě lemovaná, stříbrná černě lemovaná, citronová černě lemovaná a žlutá bíle lemovaná).
Uznaných plemenných chovů slepic je v současnosti 49, šest z nich patří plemeni zdrobnělá velsumka rezavě koroptví. Po jednom PCH mají chovatelé kachen, hus, krůt a perliček.
Skutečnými králi a královnami celostátní výstavy jsou podle cen uvedených v katalogu kohout a slepice vlašky modré zlatě zbarvené (po 1100 Kč, chovatel Miroslav Dvořák, Chlumčany) čtyři reprezentanti husy české (po 825 Kč, z chovu Vladimíra Kopřivy, Hamr u Suchdola nad Lužnicí), čtyři zástupci plemene kachen kampbelka khaki (po 968 Kč, vystavuje opět Miroslav Dvořák) a krocan krůty standardní bronzové (1650 Kč, již jednou zmíněný chovatel Vladimír Kopřiva).

Pštros proti kingovi

Holubi z peněz státního rozpočtu podporováni nejsou.
Pochopitelně to neznamená, že bychom snad svá národní plemena neměli. Naopak – je jich dokonce 19. Patří do pěti základních skupin a ty nesou název rejdiči (sem patří čtyři plemena), barevní holubi (čtyři plemena), užitkoví holubi (tři plemena), bradavičnatí holubi (tři plemena) a voláči (osm plemen).
Nejpočetnější zastoupení v Lysé mají právě dvě národní plemena: užitkový moravský pštros (251 kusů, ) a český stavák (202 kusů), patřící mezi voláče. Jako sám voják v poli se zato bude cítit jediný texan rodobarvý. Nejdražší ze všech je přesto někdo úplně jiný: holubice kinga žlutého si Radek Rákos z Kněževse u Prahy cení na 1650 Kč.
O titul plemenný chov pro roky 2007 a 2008 se bojovalo loni v Litoměřicích. Výstavní podmínky tenkrát splnilo a v administrativním řízení uspělo 35 kolekcí holubů. Byli to představitelé 11 plemen a 26 barevných rázů. Dominantní postavení si vydobyl moravský pštros červený, když obsadil rovnou pětinu PCH.
Mistrem republiky na stejné dvouleté období byl vyhlášen Karel Šmach z obce Vnorovy, úspěch mu zajistil chov moravských pštrosů žlutých.

Premiéra křepelek

Užitkové japonské křepelky čeká v Lysé první oficiální prezentace, předtím se ovšem musely nejprve dostat do nového vzorníku plemen drůbeže. To se jim podařilo a tak jsou standardy jejich plemene uvedeny v této publikaci vedle standardů šesti daleko početnějších a větších druhů.
Japonské křepelky masné uvidíme ve čtyřech barevných rázech. Proto k nim patří přídavná jména divoká, modrá divoká, zlatá a žlutě plavá.
Kolekce Jaromíra Szebesty z Karviné - Ráje z je přitom vysloveně komorní, jen osmičlenná. Cenu každého z exponátů pak lze označit za skutečně lidovou (55 Kč).
Křepelky uváděné jako divoce zbarvené a zlaté přivezl na celostátní výstavu i Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. z Prahy – Uhříněvsi. Ptáci s kombinovanou užitkovostí maso – vejce budou zařazeni do expozice okrasného a exotického ptactva.

Morčata ano,
nutrie nikoliv

Stále populárnějších morčat má být v jedné z výstavních hal celkem 82. Patří k dosud uznaným sedmi krátkosrstým a šesti dlouhosrstým plemenům. V Lysé se můžeme blíže seznámit s 12 z 13 uznaných plemen a jedním dosud neuznaným, které se jmenuje cuy – rozeta. Zajímavá je určitě informace o tom, že morčata jsou chována ve více než 100 barevných rázech.
Nutrie do Lysé nejedou, čeká je totiž speciál – IX. Středoevropská výstava kožešinových zvířat v Holicích (koná se 24. a 25. listopadu).
Do podporovaných genetických zdrojů ovšem populace plzeňské tříbarevné nutrie (někdy je uváděna pod jako přeštická vícebarevná), stříbrné nutrie a standardní nutrie českého typu zařazeny jsou.
Na dospělý kus registrovaný v plemenné knize, zařazený do kontroly užitkovosti a označený čipem lze u prvně jmenované populace dostat podporu do 800 Kč, u dalších dvou jmenovaných do 600 Kč.

Zpěv kanárů
a králičí hop

Hodně příznivců si na výstavišti určitě najde expozice zpěvných (harckých) kanárů. Vystavuje je základní svazová organizace Canaria Praha. Unikátní jistě je, že 250 domácích chovatelů harckých kanárů dostává Českou republiku na nepřekonatelné první místo a to nejen v Evropě, pokud se kalkuluje s počtem obyvatel státu.
A ještě jedna zajímavost – hned v lednu příštího roku se odehraje v Čáslavi 72. ročník mistrovské soutěže ve zpěvu harckých kanárů. Zkuste u nás najít starší chovatelskou akci!
Ruské zpěvné kanáry doveze do Lysé v sobotu 17. listopadu mladý hudebník Igor Sergejev. Jeho svěřenci jsou proslulí typickým jásavým projevem a trénováni k napodobování zpěvu volně žijících ptáků, zatímco harcký kanár patří k dutopěvcům.
Sobota bude vůbec veselá, protože ZO ČSCH ze Žatce pořádá v jedné z výstavních hal oblíbený „králičí hop“. Jde o jakýsi miniparkur s 12 překážkami na ploše 24 metrů čtverečních. Na kolbišti se podle regulérních pravidel utkají nejlepší skokani několika plemen. Sousedé z Německa už zjistili, že nejpoužitelnějšími čtyřnohými závodníky jsou králíci rexovití a malí beranovití. Přesvědčit se, zda to platí i na domácí dráze mohou všichni návštěvníci výstavy.

Živá nabídka Celostátní výstavy
(pouze posuzovaná zvířata)
Králíci
Celkem 2596 kusů (61 plemen), největší zastoupení plemen: zakrslý (180 kusů v 26 barevných rázech), velký světlý stříbřitý (165) a stříbřitý malý (143).
Holubi
Celkem 2217 kusů (82 plemen), největší zastoupení plemen: moravský pštros (251 kusů v 15 barevných rázech), český stavák (202), gigant (140).
Drůbež
Celkem 1097 kusů, z toho slepice 891 kusů (71 plemen), kachny 90 kusů (12 plemen), husy 54 kusů (8 plemen), perličky 36 kusů (1 plemeno v 5 barevných rázech), krůty 18 kusů (2 plemena) a křepelky 8 kusů (1 plemeno ve 4 barevných rázech).
Největší zastoupení plemen slepic: vyandotka zdrobnělá (150 kusů ve 13 barevných rázech), vlaška zdrobnělá (52 kusů), velsumka zdrobnělá (46 kusů).
Morčata
Celkem 82 kusů (18 plemen).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down