Šest zemědělských podniků založilo v roce 2000 chovatelské družstvo Impuls a dnes již počet jeho členů vzrostl na 40. V roce 2001 otevřeli odchovnu plemenných býků v Bohdalci na Vysočině, a právě v den naší dubnové návštěvy rozhodlo představenstvo o stavbě inseminační stanice – na zelené louce a pro třetí tisíciletí. „Stát se o nás nezajímal, ani se nám nepodařilo získat slíbené podíly v plemenářských firmách, a tak musíme sami,“ začíná předseda představenstva Josef Cetkovský.
Odchovna plemenných býků vznikla v Bohdalci, nedaleko Žďáru nad Sázavou, z bývalého kravína K 96. Ten družstvo zrekonstruovalo na průjezdný volný stlaný provoz s kotci po šesti kusech. Jeho kapacita je šedesát býků, v současné době zde mají ustájených okolo padesáti. Po testu vlastní užitkovosti, který trvá ……. , jsou nejlepší býčci zařazeni do testace v systému kontroly dědičnosti. Prvních výsledků odhadu plemenné hodnoty se však majitelé dočkají až za pět let.
Vynikající původy přitahují
Termín druhých letošních výběrů na odchovně býčků v Bohdalci připadl na 11. dubna - den, kdy ještě zima dokazovala, že se jaru nevzdala bez boje. Nepřízni počasí u venkovního předvadiště ale statečně odolávalo několik desítek chovatelů. Není divu, protože skupina čtrnácti býčků, která prošla testem vlastní užitkovosti, slibovala vynikající kvalitu. Čtyři mladí plemeníci byli vyřazeni ze zdravotních důvodů už před výběrem, jeden z důvodů zranění při výběru. Zbývajících devět však mělo pro zájemce velmi zajímavé původy. Všechny Ing. Jaroslav Vetýška, CSc. bez problémů vybral do plemenitby (hodnocení od 81,9 do 85,1 - výsledky jsou uvedené v tabulce). Prvním předvedeným byl syn po německém Randy (RAD 95), velice harmonický, kapacitní, s téměř ideálními končetinami. Otcem dvou dalších býčků byl 5Mrak (MKM 221). Následovali tři plemeníci po Rolo (RAD 86), který se poměrně dlouho držel na předních místech německého žebříčku, dva z nich byli plní bratři. Výběry uzavřeli tři plní bratři (čtvrtý byl při výběru vyřazen) – synové po kompletním českém plemeníkovi Morelovi (MOR 59). Jejich matka (po RAD 39) patří do vynikající rodiny. Z vybraných plemeníků jich šest (č. 1, 3, 5, 7, 8, 9) půjde do testace, z toho pět v majetku družstva Impuls. Tři býčky prodali okamžitě po výběrech do přirozené plemenitby a budou zapsáni do jejího oddílu M, tj. s právem na dotaci v chovu krav v masném systému. Sedm dalších plemeníků čeká na výběry 27. června. Půjde o syny …..
Hodnocení: i mléčná užitkovost
„Do odchovny ročně nakoupíme 45 až 50 býčků,“ vysvětlil šlechtitel Impulsu Ing. Antonín Krejčíř. „Nakupujeme kvalitní genetický materiál,“ pokračoval. „Jsou to synové matek býků, které jsou záměrně připařované otci další generace býků. Připařovací plán sestavují šlechtitelé Impulsu.“ Platí to i o matkách býků, které vybírá rovněž šlechtitel. Kritéria, která zadává svaz chovatelů plemene, družstvo ještě zpřísňuje. Další ostrá selekce následuje při výběrech býčků po ukončení testu vlastní výkonnosti v odchovně. Tak se do další testace dostane ročně už jen 10 až 12 nejlepších.
Od otevření provozu 1. července 2001 prošlo odchovnou v Bohdalci 38 býků a do testace jich bylo zařazeno deset. „Osm jich je v současné době v testu a tři jsou na odběrech na inseminační stanici,“ upřesňuje šlechtitel.
Kritéria pro výběr otců býků vyjmenoval Antonín Krejčíř následující: komplexní zhodnocení kontroly dědičnosti, mléko, plodnost, masná užitkovost a exteriérové znaky. „Při rozhodování o plemenících z Rakouska a Německa se díváme i na hodnocení vemene,“ doplnil.
Nedostatkem je podle Krejčíře fakt, že Česká republika nemá v selekčním indexu zahrnuty znaky fitness. „Dnes se chovatelé rozhodují podle kg bílkovin, ale celkový komplexní index chybí, měli bychom na něj co nejdříve přejít.“ Pro kombinovanou populaci skotu jsou důležité masná i mléčná užitkovost, kterou určuje rámec, typ, kapacita. „Ale musí dojit,“ zdůrazňuje Krejčíř. Podle něho se prosadí pouze populace s vysokou mléčnou i masnou užitkovostí, tzn. „rámcový dobytek a vysokým osvalením.“
Inseminační stanice třetího tisíciletí
Jedním ze členů družstva Impuls je i německý svaz v Grubu. Podnikatelskými aktivitami jsou plemenářská činnost a zprostředkování prodeje. Proč chovatelská iniciativa vnikla? Předseda představenstva Josef Cetkovský (HD Určice) odpovídá opatrně: „Šlo především o průhlednost ekonomiky šlechtění. V Česku se snižoval podíl testace plemeníků českého strakatého plemene, což snižovalo i věrohodnost výsledků.“ Stanovy pro členy Impulsu proto předepisují povinnost 25% podílu inseminace ve stádě býky testanty, tj. připouštět jimi všechny prvotelky a třetinu jalovic. Není totiž problémem podle Cetkovského získat špičkové matky, plemenné býčky, dostat je na stanici, ale otestovat je a ohodnotit.
Krédem při založení Impulsu se stalo spolupracovat, tj. aktivně vstoupit do šlechtitelského programu. Zajistit dostatek kvalitních a cenově přístupných inseminačních dávek, včetně zahraničních. „Chceme i aktivně pomáhat poradenskou činností v rámci chovatelských zásad v podnicích, např. při ohodnocení stáda, doporučit býky aj.“
Ve stejný den, kdy proběhly výběry býčků do plemenitby, zasedlo odpoledne představenstvo družstva a schválilo výstavbu inseminační stanice býků. Tzv. na zelené louce během letošního roku vyroste objekt s kvalitním a zdravým ustájením, maximální produktivitou práce. „Abychom mohli produkovat kvalitní a laciné inseminační dávky pro své členy,“ říká předseda. „Stavba by měla začít letos v červenci a měli bychom stavět pro třetí tisíciletí,“ shodují se všichni.