30.06.2006 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelský svátek na Hradištku

Stejně jako jindy proběhla i letos v červnu přehlídka plemenných býků na inseminační stanici firmy Natural v Hradištku pod Medníkem. Vzhledem ke zpřísněným požadavkům na veterinární bezpečnost stanice se býci předváděli na novém místě. Předvadiště je nově umístěno u vchodu do stanice. Diváci měli možnost sledovat zvířata z prostoru, který leží za vlastními hranicemi inseminační stanice, čímž se snížilo riziko přenosu nákazy na minimum.

Chovatelé měli možnost vidět plemenné býky téměř všech plemen skotu chovaných v České republice.
Jako první nastoupili býci plemene red holštýn, konkrétně roční plemeník původem z Ostřetína Joyalist RED 475. Joyalist má původ ze špičkové rodiny Petra, ze které pochází kromě jiných poslední česká národní šampiónka Ostretin Petra 7 VG 86 nebo vynikající zlepšovatel vemen a končetin Ostretin Ferel NEB 996 s aktuálním SIH 124. „Joyalist RED 475 má primát v tom, že je prvním testovaným holštýnem, který má ve svém původu tři generace matek hodnocených VG v Česku. Kromě výborného původu ze strany matky je zajímavý i jeho otec, komplexní italský býk Royalist NBY 237. Joyalist bude zařazen do testace v druhé polovině roku 2006,“ podotkl komentátor Ing. Josef Šlejtr. Následoval býk Jerudo pocházející z embryotransféru po otci Jerom RED 392, matce Zuchtta (VG 88) a otci matky Startmore Rudolph NEB 569.

Holštýnské plemeno
Ukázku býků černostrakaté varianty holštýna zahájil další býk ze Zemědělské společnosti Ostřetín, a. s., Joliver NXA 501, jehož matkou je vlastní sestra špičkového býka Ostretin Erotic NXA 63. „Erotic je mezinárodně prověřeným býkem, jehož největšími přednostmi jsou produkce kilogramu bílkovin, utváření vemen a kapacita těla. Také Joliver bude nasazen do testace v druhé polovině roku 2006. Aktuálně zařazeným do testace je další z předváděných býků Ostretin Imalot NEA 439. Jeho otcem je známý americký syn Manfreda Oman, který je specialistou pro dlouhověkost. V pozici otce matky nalezneme dalšího výborného zlepšovatele dlouhověkosti italského Mtota. Imalot má stejnou matku jako zmíněná poslední česká národní šampiónka Ostretin Petra 7 VG 86 a pochází ze stejné rodiny jako Ferel NEB 996,“ upozornil komentátor.
Pozornost přihlížejících upoutal také příslušník slavné francouzské rodiny Grenade EX 92 a býk s dnes již prvními známými plemennými hodnotami Hlozek Fariant NEA 1. Podle slov Ing. Šlejtra byl Fariant, který se narodil na farmě Ing. Josefa Hložka v Chotětově, natestován u nás a v Německu. Jeho první dcery signalizují extrémní výkon v mléčné produkci. O býka je zájem také pro vynikající plodnost.
Mezi býky ostatních mléčných plemen vynikl především příslušník plemene brown-swiss Alfons. Tento velmi líbivý plemeník v době přehlídky ještě bez státního registru byl importován jako embryo z Itálie. Nyní již obdržel jak zápis do italské plemenné knihy brown-swiss, tak také český inseminační registr TMB 12.

Masní býci
Prostřední část přehlídky patřila býkům masných plemen. Své příznivce si jistě získal skvěle osvalený příslušník plemene belgické modrobílé Jasper z Cunkova ZBM 197 a býci rustikálních plemen highland Michl z Branišova ZHG 256 či galloway Malík Roupovský ZGA 293. Famfáry doprovázely na přehlídce klenot plemene charolais, býka Maximus z Cunkova ZCH 818. Tento býk díky svému dvojímu osvalení a bezrohosti je aktuálně nasazeným otcem býků také ve Francii.

Strakatí býci
Poslední třetina přehlídky patřila strakatým býkům. Jako první byl předveden Emban RAD 229 ze ZD Krásná Hora, který byl nyní nasazen do testace. Jeho matka je široce využívána jako matka býků. „V loňském roce od ní Natural natestoval syna po býku Dionis Dream BA 100,“ uvedl Ing. Šlejtr. Popularita této krávy je dána jednak její užitkovostí více než 13 000 kg mléka na třetí laktaci, jednak dobrým zevnějškem (G+83) a také tím, že má stejnou matku jako úspěšně prověřený HG 141. V pozici otce Embana pak nalezneme vynikajícího rakouského Rumbu.
Chovatelé mohli na přehlídce vidět také dva geneticky bezrohé strakaté býky Enthornera EG 32 a Ralmesbacha RAD 158. Jsou to zatím jediní bezrozí plemeníci dostupní našim chovatelům českého strakatého skotu. Oba pocházejí z importu z Německa a nejsou vzájemně příbuzní.
Tečku za přehlídkou udělal Ruptur RAD 118. Tento zlepšovatel je díky snadným porodům velmi oblíbený pro inseminaci jalovic. „Nyní se již telí druhá vlna jeho dcer a první signály jsou velmi pozitivní,“ uzavřel Ing. Šlejtr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down