23.08.2005 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelský svátek na Hradištku

Přes šest stovek zájemců přijelo do Hradištka pod Medníkem shlédnout přehlídku čtyřicítky plemenných býků dojených, kombinovaných i masných plemen, kterou pořádala společnost Natural, s. r. o. Profesionální fotky býků i jejich dcer v katalozích totiž zřejmě ani v budoucnu nenahradí zájem chovatelů vidět plemeníky, kteří jsou polovinou stáda, na vlastní oči.

Tradice přehlídek plemenných býků na inseminační stanici v Hradištku pod Medníkem je více než třicetiletá. Z celkem více než stovky tamních plemeníků na Medarda – 8. června – předvedli více než třetinu. Jak prohlásil ředitel pořádající organizace Ing. Jan Štráfelda, letos se Medard umoudřil a pod jen mírně zataženou oblohou mohli návštěvníci obdivovat otce budoucí generace plemenic ve svých stádech.

Český strakatý skot
Komentáře k zástupcům dojených plemen se ujal hlavní šlechtitel společnosti Natural Ing. Josef Šlejtr. Na úvod představil býka Cognaca pocházejícího z embryotransferu (HG 222). Ten se narodil v ZD Krásná Hora a v České republice byl natestován v loňském roce. Jeho nespornou výhodou je genetické založení pro kappa kasein BB a A1A2 beta kasein. Býk Dicmac narozený rovněž z embryotransferu (UF 105) pochází z chovu Agro Liboměřice a je aktuálně zařazen v testaci. Největší pozornost v jeho původu přitahuje podle řečníka jeho otec, špičkový francouzský plemeník Micmac, který je zlepšovatelem zevnějšku, zejména končetin a vemen. Dicmac je představitelem lehčího a mléčnějšího užitkového typu s výhledem na dobré prověření jako zlepšovatele končetin a vemen.
Následující býk Ibitz (RAD 200) je synem dnes již prověřeného německého strakatého býka Regia (RAD 104), který si přes úctyhodný počet 1800 dcer drží výborné plemenné hodnoty - mléko +1272 kg, 38 kg tuku a 38 kg mléčných bílkovin. „Také plemenná hodnota pro utváření vemene na úrovni 125 jistě není nezajímavá,“ podotkl Josef Šlejtr.
Plemeník Repell ET (RAD 199) se narodil v Německu, kde bude podobně jako v Česku také souběžně prověřen. Jeho otcem je německý býk Repuls (RAD 105), který má dnes již v Německu v plemenných hodnotách pro produkci mléka zahrnuto více než 3500 dcer a jeho plemenné hodnoty pro mléko jsou excelentní (+1522 kg mléka, 41 kg tuku a 44 kg bílkovin). Jeho dcery jsou představitelkami mléčnějšího typu fleckvieh s kapacitními, ale výborně upnutými vemeny. Vlastní přírůstek býka Repella od narození činil 1363 g.
Příslušník fleckvieh Polk (POL 011) patří do u nás velmi málo frekventované line. Jeho otec Poldi (POL 007) je komplexním plemeníkem a tedy zlepšovatelem všech důležitých vlastností. Kromě toho disponuje extrémními plemennými hodnotami pro tělesný rámec a kapacitu.
Býk Ralmesbach Pp (RAD 158) se na Hradištku prezentoval již v loňském roce a nadále zůstává jediným geneticky bezrohým strakatým plemeníkem dostupným v České republice. Jeho otcem je geneticky bezrohý německý býk Ramhorn, matkou je dojnice Laura s výbornou produkcí mléka a velmi dobrým hodnocením exteriéru.
Také Ruptur (RAD 118) nebyl na přehlídce nováčkem. „Tento zlepšovatel mléčné užitkovosti, končetin a vemen je u našich chovatelů velmi oblíben také díky snadným porodům. První otelené dcery z druhé vlny očekáváme na přelomu roku 2005 a 2006,“ upřesnil Ing. Šlejtr.

Masná plemena
Z více než 60 býků jedenácti masných plemen skotu, kteří jsou na inseminační stanici chováni, se na červnové přehlídce prezentovala šestina. Jeden ze dvou předvedených limousinských býků Legend Nečtinský (ZLI 384) představuje čistě francouzský chov v kombinaci známých otců - inseminačních zlepšovatelů Luxor x Espoir. Vyznačuje se snadnými porody a dobrou vyrovnaností mezi rámcem a osvalením. Ještě více zaujal návštěvníky býk Zako PP (ZLI 320). Mimořádně rámcový, dlouhý plemeník s podílem zámořské krve je nositelem genetické bezrohosti a velmi snadných porodů.
V masném programu Naturalu je podle Ing. Štráfeldy genetické bezrohosti věnována značná pozornost: „S ohledem na postupné prosazování ekologie a wellfare bude jistě genetická bezrohost stále významnější nejen u masných plemen, například aberdeen angusu a hereforda, kde je již téměř plemenným znakem. I proto je v programu letošní přehlídky zařazeno z deseti masných býků šest bezrohých,“ říká ředitel firmy Natural.
Také dva předvedení zástupci plemene charolais se již narodili bez rohů. První se představil známý Jock z Cunkova Pp (ZCH 556). Návštěvníkům přehlídky imponovala jeho harmonie, pevnost končetin a linie hřbetu. Následoval jeho polobratr ze stejné matky Maximus z Cunkova Pp (ZCH 818), potomek francouzských pepiniérů Laurel x Diminutif. Maximus je nejen geneticky bezrohý, ale pomocí analýzy DNA má potvrzené geneticky založené „dvojí osvalení“. Maximus je podle komentátora první býk charolais, který v sobě spojuje jak genetickou bezrohost, tak dvojí osvalení. Návštěvníci přehlídky také uznale pokyvovali: „Maso je na něm opravdu vidět.“
Cunkovský chov odchoval i následujícího býka plemene belgického modrobílého - Jaspera (ZBM 197). „Tento již čtyřletý plemeník reprezentuje ty vlastnosti, které chovatelé využívají ke křížení s dojnými plemeny: maso, maso, maso,“ konstatoval Ing. Štráfelda. Jasperovi však nechybí ani dostatečný rámec a pevné končetiny. Ačkoli je belgické modrobílé známo v čistokrevné plemenitbě obtížnými porody a nutností císařských řezů, jde o efekt matky. V přímém efektu při křížení se rodí celkem snadno malá telata, která hned od narození vykazují vysoké osvalení. Toto se týká i Jaspera z Cunkova.
Předvedení dalšího belgického modrobílého plemeníka Lorence z Chýště (ZBM 223) už jen dokumentovalo stoupající zájem o dávky tohoto plemene.
Poté se vystřídali býci: masný simentál Javanais (ZSI 204), aberdeen angus Lybar (ZAA 497) a hereford Lum (HRF 316). Všichni jsou geneticky bezrozí, s pevnými končetinami a hřbetem a tělesnou stavbou na úrovni standardu.
Na konci masné přehlídky spatřili diváci raritu. Mladý býček galloway Malík Roupovský (ZGA 293) z chovu manželů Vacíkových se předvedl v celé své kráse a exotickém zbarvení „white park“. Zatímco běžné zbarvení plemene galloway je hnědočerné, Malík je bílý a černé jsou pouze konce končetin, okolí očí, uši a mulec.

Holštýn ve dvou variantách
Na závěr přehlídky se představili býci plemene holštýn a red holštýn. Červeně zbarvený Jerudo (RED 446) z německého importu je aktuálně zařazen v testaci. Podle Ing. Šlejtra nalezneme v původu na diagonále tyto býky: Jerom x Rudolph x Tab x Asterix. Pravděpodobně nejzajímavějším zvířetem v jeho původu je jeho matka matky Nordwind 22 (EX 90). Tato excelentní plemenice již nadojila více než 100 000 kg mléka a je také matkou velmi známého otce býků Roelse.
Býk Fedor (RED 410) je jedním ze synů úspěšného Fabera. Pochází z velmi známé rodiny krav původem z USA stejně jako dříve populární otec býků Caristo nebo býci Fabian a Favorit. Dalším synem dnes již doprověřeného Fabera je Faro (RED 416). Faber je německým lídrem v utváření vemen, mléčném typu a dlouhověkosti. Farova matka Monroe 10 (VG 88) je vlastní sestrou německého otce býků Rotschenka. Faro je příslušníkem mimořádně hluboké rodiny krav s bezvadným zevnějškem (VG 88 x VG 86 x EX 90 x EX 93).
Stanley (RED 389) zůstavá jediným v Čechách testovaným synem výborného holandského býka Stadela. Stanley pochází ze stejné rodiny krav jako zmiňovaný Fedor. „První dcery Stanleyho se právě telí a první signály jsou mimořádně příznivé,“ upozornil Ing. Šlejtr.
Býk Em-Jo Iman pochází z farmy Ing. Josefa Němce ze Zábeštní Lhoty. Jeho otcem je současná americká jednička Oman a v pozici otce matky najdeme Lantze. Iman pochází z velmi známé rodiny krav Cooks-Valley Rotate Bluebil (EX 93). Díky výbornému původu je tento býk připraven do mezinárodní testace.
Dobronin Isa (NEA-110)se narodil v zemědělském podniku Dobrosev Dobronín jako jeden z prvních synů býka Sosa. Tento americký syn Manfreda vyniká bezchybným zevnějškem a vysokou mléčnou produkcí. Také matka býka Isa se nemusí za svoji druhou laktaci stydět, jak napovídají hodnoty 14 746 kg mléka a zevnějšek VG 86.
Plemeník Ostretin Huron (NGA 507) pochází z původně německé rodiny krav Alexis. V pozici otce je britský specialista na produkci bílkoviny Cogent Courier. Matka vyniká na průměrné podmínky v Ostřetíně extrémními mléčnými složkami 3,7 % tuku a 3,7 % bílkovin.
Další býk z farmy Josefa Němce Em-Jo Hamar (NEA 228) je synem kvalitního zlepšovatele zevnějšku Mortyho a matky, která je plnou sestrou v roce 2004 v ČR nejpoužívanějšího rozprověřeného býka Foresta (NXA 171). Hamper bude testován v roce 2005.
Syn Championa Em-Jo Hamper (NEA 225) z téže farmy pochází podle řečníka z rodiny krav, kterou netřeba představovat. Zakladatelkou je Comestar Laurie Sheik (VG 88) a neznámějšími býky z této rodiny jsou Comestar Leader, Lee, Outside, Stormatic nebo Lystel Leduc - špičkoví zlepšovatelé zevnějšku. Škoda jen, že matka Hampera uhynula krátce po porodu a sama nemohla být klasifikována. Vysokou rodokmenovou hodnotu Hampera pro zevnějšek potvrzuje vlastní hodnocení matek na digonále původu Champion x Storm x VG 86 James x EX 92 Rudolph x VG 86 Raider (plná sestra Lee) x VG 87 Blackstar x Comestar Laurie Sheik VG 88.
Další býk ze stejného chovu Em-Jo Garde (NXA 282) se od předcházejícího zásadně liší svými rodokmenovými hodnotami. Na rozdíl od Hampera pochází z rodiny krav patřících do světové špičky ve smyslu vyprodukování zlepšovatelů plemenných hodnot pro produkci kg mléčných bílkovin. „Vlastním bratrem matky je nový kanadský býk Emmett s vysokou plemennou hodnotou pro produkci kg bílkovin a vlastním bratrem matky matky není nikdo jiný než mistr v produkci Lantz. Dále v původu nalezneme krávu Ricecrest Southwind Kaye VG 87, která dala světu mimo jiné otce býků Bretta a Marshalla,“ uvedl šlechtitel společnosti Natural.
Býk Em-Jo Grace (NXA 220) byl předveden jako ukázka kolekce synů špičkového plemeníka BW Marshalla. Grace byl natestován vedle ČR také v USA a Dánsku.
Býk Ostretin Itoto (NEA-324) má velmi speciální původ. V pozici otce nalezneme legendárního Mtota. Matkou je nejúspěšnější česká výstavní kráva Ostretin Zuzana 3 (EX 90), která jako jediná vyhrála všechny tři české národní výstavy v Letňanech, Litomyšli i Přerově. V letošním roce byla navíc hodnocena známkou excelent.
Alpag Mtoto Cantucky (NEA 201) je další Mtotův syn, plný bratr dvojnásobné italské národní šampiónky Bel Mtoto Diany (EX 93). Tato kráva vyhrála obě poslední výstavy v Cremoně v letech 2003 a 2004.
Lupin (NX 869) je podle slov Ing. Šlejtra nejprodávanějším zlepšovatelem firmy Natural v loňském roce. Inseminační dávky se vyváží do řady zemí (Nizozemsko, Slovensko, Itálie, Maďarsko, Německo či Turecko). Tento býk garantuje mimořádnou tělesnou kapacitu a pevné končetiny.
Býk Expos (NEB-917) se narodil v Ostřetíně a roce 2001 byl natestován u nás a v Maďarsku. V jeho původu najdeme mimořádně zajímavou kombinaci býků. Jeho otcem je americký Aaron, v pozici otce matky je francouzský Besne Buck. Expos je býkem, který produkuje dcery s výbornými končetinami a mělkými, výborně upnutými vemeny.
Devil (NEB 853) pochází z importu embryí z Německa. Jeho otcem je u nás nevyužívaný, ale ve světě uznávaný americký syn Aerostara, Wade. Matka Gerry (VG 85) již nadojila téměř 90 000 kg mléka a podle slov jejího majitele pana Heinricha Schmidta, který byl na přehlídce také přítomen, se stále těší dobrému zdraví a je bezproblémovou plemenicí. Devil byl v roce 2000 kromě ČR natestován také v Maďarsku, kde patří mezi nejlepší býky v žebříčku. Vyniká všestranně dobrým zevnějškem dcer a dobrou mléčnou produkcí. Skupina jeho dcer se výborně prezentovala na letošní národní výstavě v Přerově.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down