30.09.2008 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovy prasat na jihu Čech se drží

Expozice chovu prasat na letošní výstavě Země živitelka čítala něco přes dvacet zvířat. Zeptali jsme se zástupců plemenářských organizací působících v regionu, jak hospodaří jednotlivé šlechtitelské a rozmnožovací chovy. Z odpovědí je zřejmé, že chovatelé prasat v Jihočeském kraji a částečně také v kraji Vysočina se i přes dlouhotrvající špatnou situaci v sektoru nehodlají vzdávat.

Na letošní výstavě Země živitelka se návštěvníkům předvedli plemenní kanci a prasničky ze Zemědělské společnosti Dubné, a. s, družstva Agra Březnice, VOD Jetřichovec, ZD Hosín, Rozvodí Černov, spol s r. o., Mavely Dynín, a. s., a ZOD Podhradí Choustník. Expozici zorganizovaly dvě plemenářské společnosti z jihu Čech – Jihočeský chovatel, a. s., a Reprogen, a. s. Zástupci těchto pořádajících organizací – Ing. Jaroslav Babka z firmy Jihočeský chovatel a Ing. Miroslav Duchoň, manažer plemenářských služeb společnosti Reprogen – informovali týdeník Zemědělec o tom, jaká je velikost základního stáda v jednotlivých chovech a jestli produkci spíše utlumují nebo rozšiřují.
 Družstvo Agra Březnice hospodaří u Bechyně v okrese Tábor, má rezervní chov plemene bílé otcovské s počtem 70 kusů ve šlechtění, 140 kusů rozmnožovací chov BU x L, 90 kusů na užitkový chov. Porodna prasnic v rozmnožovacím chovu prošla v roce 2006 rekonstrukcí, družstvo se snaží udržet současný stav.
• Zemědělské a obchodní družstvo Podhradí Choustník provozuje v okrese Tábor rezervní chov plemene české bílé ušlechtilé, 50 kusů prasnic ČBU je ve šlechtění, 40 prasnic v rozmnožovacím chovu (ČBU x L), 280 prasnic užitkový chov. Rovněž se snaží se udržet současný stav, přičemž je plánována rekonstrukce užitkového chovu.
• Na okrese Pelhřimov hospodaří Výrobně obchodní družstvo Jetřichovec s nukleovým chovem plemene česká landrase. V současnosti je ve šlechtění 160 prasnic plemene česká landrase, 60 kusů v rozmnožovacím chovu ČL x ČBU. Chov je prostý PRRS. Rekonstrukce chovu tam proběhla v roce 2001, snaží se udržet současný stav.
• Zemědělské družstvo Lukavec (nedaleko Pacova) si snaží udržet současný stav základního stáda, přičemž má v rozmnožovacím chovu 90 prasnic ČL x ČBU. Rekonstrukce chovu je plánována.
• ZD Bělčice v současnosti udržuje ve šlechtitelském chovu 150 prasnic plemene české bílé ušlechtilé, 50 prasnic je v rozmnožovacím chovu. Loni rekonstruovalo stájové objekty k navýšení stavů o 100 kusů. Podnik investuje a chce v oboru dále podnikat.
• ZS Dubné, a. s., snížilo stavy z 200 prasnic na současných 60 prasnic BU a kolem 30 prasnic plemene bílé otcovské.
• Zemědělské družstvo Hosín (Hluboká nad Vltavou) je zaměřeno ve šlechtění na českou landrase. Chov je PRRS negativní, ve šlechtění je asi 60 kusů prasnic L, rozmnožovací chov čítá 100 prasnic. Odbyt je prý při zachování současného stavu uspokojivý.
• Mavela Dynín, a. s., chová v současnosti celkem asi 1300 prasnic. Má uzavřený obrat stáda a na farmě Bzí se chová 120 prasnic plemene české bílé ušlechtilé, přičemž je 100 procent ve šlechtění. Kolem 360 kusů zahrnuje rozmnožovací chov (BU x L) a kolem 1000 prasnic je v užitkovém chovu. Kapacita farmy je 2000 prasnic a protože se vedení společnosti drží kréda, že v krizi se má začít, plánují navýšení stavů.
• Ing. Miroslav Duchoň dodává, že nabídka kanců (zejména do šlechtění) inseminační stanice kanců Radouňka nedaleko Jindřichova Hradce je přinejmenším obsáhlá jako dříve, ba naopak spíš expanduje. Stanice působí zejména v oblasti celých jižních Čech, ale také v západních a středních Čechách a na Vysočině. ISK Radouňka má status PRRS prostého chovu (virologicky i sérologicky). Kromě českého programu šlechtění jsou tam ustájeni také kanci z francouzského šlechtitelského programu France Hybrides. Do finálních pozic je poptávka je především po křížencích s plemenem pietrain (H48 – BO x Pn a H38 – D x PN), u nichž je hlavní předností vysoký apetit, konverze živin a dobrá zmasilost. V poslední době vzrůstá zájem také hybridní kance linie 34 (D x BO) z důvodů konstituční pevnosti, zdraví a dobrých produkční vlastností.

Klíčové informace
• Většina chovů prasat Jihočeského kraje a kraje Vysočina nesnižuje svou produkci.
• Některé šlechtitelské chovy investují do obnovy stájí.
• Nabídka kanců (zejména do šlechtění) ISK Radouňka nedaleko Jindřichova Hradce je přinejmenším obsáhlá jako dříve.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down