Přetrvávající problémy s africkým morem prasat zdecimovaly stavy prasnic v Číně, jejich stav se snížil z původních 45 milionů pod 30 milionů kusů. Původní cílem byla obnova stavu do konce roku 2020, druhá vlna afrického moru ale celý plán zhatila. Podle nových prognóz se obnova chovu prasat může táhnout až do roku 2029.
V současnosti chybí v Číně celkem dvacet milionů chovných prasnic, jejich ceny stouply až k hranici 1500 eur. Proto se nouzově připouštějí prasnice z výkrmu. Extrémně málo je i selat, které stály ještě v březnu více než 300 eur!!
Aby Peking podpořil produkci vepřového masa, předložil obsáhlý podpůrný program domácí produkce. Výstavba nových stájí bude investičně i provozně dotována z 50 až 90 %. Dobré cenové výhledy na čínském trhu lákají velké investory, například Muyunan Foods buduje největší provoz pro prasnice na světě. Na jednom místě v provincii Henan má 84 000 prasnic produkovat 2,1 milionu selat za rok. Provozy takové velikosti jsou ale výjimkou. Obvykle jde o projekty pro 2500 až 5000 prasnic.
Velká zařízení sázejí na zahraniční genetiku s vysokým zdravotním statusem. Momentálně jsou povoleny exporty z Dánska a Francie, s Velkou Británií běží jednání. V minulém roce přiletělo z Evropy asi 20 000 chovných prasat, což je pouze kapka v moři. Potřeba dovozu je po léta vysoká, Německo ale bohužel nemá licenci pro vývoz chovných zvířat.
Čínská lidová republika zůstává závislá také na dovozech vepřového masa. Prognóza byla s novou vlnou afrického moru prasat výrazně navýšena na 9 až 15 milionů tun, což je výrazně více, než činil dovoz v minulém roce. Aby zmírnila napětí mezi produkcí a spotřebou vepřového masa, uvolnila čínská vláda jeho státní rezervy. Očekává se tedy, že Německo brzy bude moci opět dodávat vepřové maso do Číny.
Vzhledem k tomu, že špičkové zemědělské podniky v Číně docilují 30 odstavených selat na prasnici a průměr země je pouhých 20 selat, potrvá patrně ještě léta, než Čína docílí ve vepřovém mase soběstačnosti.*
(Zdroj: SUS 3/21)