Na téma cen mléka, o soutěži Mléčná farma roku, Strategickém plánu SZP a také o servisní organizaci pro chovatele poskytl rozhovor výkonný místopředseda představenstva Českomoravské společnosti chovatelů, a. s. doc. Ing. Josef Kučera, PhD., který je také poradcem současného ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly.
Jak vnímáte soutěž Mléčná farma roku z pozice jednoho z partnerů?
Soutěž je obecně zápolení o cenu – zápolení mnoha o něco, čeho je málo. Já to ale vnímám trošku jinak. Pro chovatele v tom vidím šanci porovnat si svá čísla s čísly chovů, které jsou z hlediska zaměření a velikostí v příslušném regionu třeba podobné. Nehlásí se samozřejmě všichni – většinou jsou to ti progresivnější, kteří se chtějí zviditelnit a porovnávat. Jistě někde něco vždy dělají lépe, takže je třeba si říci: „Pojďme se podívat, co můžete udělat, abychom se zlepšili i my.”
Jaká je tedy úloha ČMSCH, a. s. v soutěži Mléčná farma roku?
Jak asi všichni tuší, Českomoravská společnost chovatelů v ČR zajišťuje kromě jiného centrální zpracování výsledků z kontroly užitkovosti a reprodukce. Jsou to základní data vstupující do výpočtu v soutěži. Průběžně zajišťujeme data z KU a reprodukce a v rozhodném okamžiku je u přihlášených vyexportujeme a předáme k vyhodnocení do Výzkumného ústavu živočišné výroby. Samozřejmě ručíme za ochranu všech dat a zachování anonymity.
Jste poradcem současného ministra. Jste spokojen s nedávnými změnami ve Strategickém plánu?
Strategický plán se v ČR připravoval a debatoval dva roky. Na řadě věcí se shodla většina nevládních organizací napříč spektrem. Pak se v řadě věcí názory různých zájmových skupin liší, to je ale všude kolem nás i v rámci Evropy stejné. Je třeba vždy hledat přijatelné řešení. Nastavením redistributivní platby na 23 % jsme nad průměrem států, se kterými se můžeme srovnávat, včetně sousedních. Největší riziko vidím v dopadu na podniky středního typu z pohledu smluvních vztahů. Když aktuální nastavení vychýlí systém nežádoucím směrem, pak je třeba co nejrychleji zareagovat. Každá členská země má možnost jednou ročně přehodnotit jednotlivé části Strategického plánu.
Dotkne se chovatelů zastropování investičních dotací?
Určitě ano, podniky v ČR mají oproti Evropě vyšší průměrný počet zvířat, takže projekty musí být větší. Pokud máme průměrnou velikost dojeného stáda přes 300 krav, rozpočet na stavbu stáje bude jistě vyšší, než alokovaná částka. Ale tohle vnímám jako „menší zlo“, z toho, co ve finále bylo schváleno. Již zmíněná redistributivní platba na úrovni 23 % je problematičtější výsledek.
Kam kráčí Hradištko, tedy Českomoravská společnost chovatelů? V posledních letech, kdy jste v jejím čele, byla provedena řada změn.
Chceme, aby Českomoravská společnost chovatelů, a. s. byla servisní organizací, kde se chovatelé mohou vždy na cokoli zeptat. Rozhodně nemůžeme zajišťovat vše, ale můžeme být informačním centrem nebo zastřešující organizací pro chovatele. V případě, že na některou věc nebudeme v naší agendě, rádi doporučíme, kam by se chovatelé měli obrátit. Tomu jsme se snažili podřídit všechny kroky, které jsme v poslední době udělali. Souvisí s tím také personální redukcí i snížením počtu laboratoří. Jak asi víte, pro rozbory mléka zůstalo pouze jedno pracoviště v Brně, které je od listopadu 2021 z velké části robotizované. V průběhu loňského roku jsme také rozšířili typ služeb, které nabízíme, takže k pěti základním složkám (T, B, laktóza, SB, močovina) přibyly také minoritní látky – kyselina citrónová, různé masné kyseliny, BHB a další. Rutinně jsme schopni nabídnout asi 20 dalších parametrů mléka.
Více najdete v Našem chovu 3/2022.